Soud pro Prahu 1: Katedrála sv. Víta patří církvi

Katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi na Pražském hradě patří katolické církvi. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Spor se státem o vlastnictví katedrály se vleče už 13 let. Podle dnešního rozsudku, který ještě není pravomocný, komunisté pouze převedli správu objektů, ale vlastnické právo nikdy nezrušili. Kauza teď znovu míří k Městskému soudu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála sv. Víta na Pražském hradě

Spor zaměstnává soudy už 13 let a dnešní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 je vlastně totožný jako stanovisko této instituce před 11 lety. Tehdy ale odvolací Městský soud v Praze rozsudek zrušil a vrátil ho zpět.

I tentokrát se dá očekávat pokračování. "Rozhodně se odvoláme," zdůraznila totiž před novináři advokátka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková.

Právní zástupce církve Petr Zderčik Radiožurnálu popsal argument, který byl pro obvodní soud nejpodstatnější: "Hlavní argument spočívá v tom, že vládní nařízení 55 z roku 1954 nepředstavuje takový právní akt, který by mohl vyvolat změnu vlastnického práva na straně mých klientů - tedy odnětí, a na straně státu získání."

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes rozhodl, že katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem by měly patřit Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí by připadla také Kolegiátní kapitule Všech svatých na Pražském hradě.

Kromě katedrály by tak do vlastnictví církve spadala celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme