Soud prodloužil vazbu hlavním aktérům metanolové aféry. Je připraveno 15 obžalob

V kauze metanolových otrav jsou připraveny první obžaloby. Jde přibližně o 15 lidí, kteří figurovali na středním a nižším stupni sítě výrobců a prodejců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečné lahve alkoholu Tuzemský a Vodka jemná od výrobce VAPA DRINK | Foto: Policie ČR

Zlínský soud dnes také prodloužil vazbu třem hlavním aktérům kauzy. Jde o dva muže, kteří zřejmě namíchali otrávenou směs, a o hlavního distributora. V cele tak zůstávají Rudolf Fian z Karvinska a Tomáš Křepela, kteří měli smrtící směs míchat, i Jiří Vacula, který měl alkohol šířit mezi distributory.

Státní zástupce Jiří Zemek potvrdil, že jde o lidi na úplné špici metanolové pyramidy.

„Protože jsou ohroženi vysokou trestní sazbou 12 až 20 let, eventuálně až výjimečným trestem, státní zastupitelství má názor a má takovou obavu, že by se mohli trestnímu řízení vyhýbat. Čili ta vazba je útěková, ten důvod neustále trvá a soud nám dal za pravdu, když rozhodl, že vazební důvody trvají,“ uvedl Jiří Zemek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupce Jiří Zemek mluví o metanologé kauze v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

U některých obžalovaných je ve hře i doživotí. Všichni, kteří jsou do kauzy metanol zapleten, půjdou k soudu za úmyslný zločin, a to buď ohrožování závadnými potravinami nebo za obecné ohrožení, za něž právě doživotí hrozí.

Soud ovšem dostane obžalobu na hlavní aktéry metanolové aféry nejdříve v létě příštího roku.

První obžaloby se týkají těch, kteří byli až na úplném konci metanolového řetězce. Jde o stánkaře-prodejce. První obžaloby byly podle informací Českého rozhlasu už podány na Příbramsku.

„Jedná se o osoby na nižším stupni toho řetězce – tedy drobné stánkaře, prodejce – ale především se jedná o lidi, jejichž případy jsou již důkazně skončeny a jsou tedy v tom stavu, aby mohla být podána obžaloba,“ potvrdil dozorující státní zástupce Roman Kafka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Knitl mluví o metanolové aféře ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Podstatné je také to, že všichni, kteří měli s metanolem co do činění, budou rozhodně obžalováni z úmyslné trestné činnosti. Řečeno právnickým jazykem, byli srozuměni s tím, jak nebezpečné pití nabízejí nebo prodávají.

„Když jsem mluvil s pacienty, s těmi, kteří přešli na tu správnou stranu, to znamená, že vyhráli svůj boj se životem, tak všichni do jednoho mně říkali, že doufají, že to všechno skončí spravedlivými tresty, že bude ukázáno ‚ten a ten za to může‘, že budou pachatelé dopadeni a že to všechno skončí u soudu,“ řekl redaktor Českého rozhlasu Martin Knitl, který metanolovou aféru sleduje od začátku.

Policisté v Moravskoslezském kraji teď netrpělivě čekají na speciální přístroj, který jim usnadní testování. Rozpozná metanol i přes zavřenou láhev.

Pavel Novák, Andrea Čánová, Martin Knitl, Tereza Bartůňková, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme