Soud projedná odvolání ve sporu správce konkurzní podstaty H-Systemu a klientů firmy

Odvolací soud dnes projedná spor o vystěhování 60 rodin z Horoměřic u Prahy. Jako klienti zkrachovalého H-Systemu se do bytů na konci 90. let nastěhovali s tím, že si bydlení za své peníze dostaví. Letos v lednu jim pražský městský soud tento postup schválil a rozhodl, že domy opustit nemusí. Proti rozsudku se ale odvolal žalující - konkurzní správce Josef Monsport, který chce majetek prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

H-System soud

H-System soud | Foto: Filip Jandourek

Po krachu společnosti H-System se stal na krátkou dobu správcem konkurzní podstaty Karel Kudláček. U soudu jako svědek vypověděl, že dal před 15 lety rodinám souhlas, aby se do rozestavěných domů v Horoměřicích u Prahy nastěhovali a bydlení si dodělali.

Přehrát

00:00 / 00:00

V odvolacím řízení se bude projednávat spor klientů H-Systemu o jejich vystěhování z Horoměřic u Prahy. Kauzu sleduje Veronika Hlaváčová

Soudkyně pražského městského soudu Nataša Reichlová na základě jeho výpovědi letos v lednu rozhodla, že se 56 rodin ze svých bytů stěhovat nemusí:

„Soud má z jeho výpovědi za prokázané, že by jednoznačně nemovitosti tak, jak byly rozestavěny v té které stavební fázi, zimu v žádném případě nepřežily a dnes by se nebylo o co soudit.“

Současný konkurzní správce Josef Monsport s rozsudkem nesouhlasí, hned se proti němu odvolal. Chce nemovitosti prodat a o získanou částku navýšit konkurzní podstatu, která se pak rozdělí mezi všechny poškozené klienty. Těch je víc než tisíc.

„Rozhodnutí před odvolacím soudem, který vezme v úvahu všechny podstatné okolnosti, nemůže obstát. A i kdyby se tak stalo, pak nezbyde nic jiného, než prodat tyto domy i s těmi osobami, které stály s transparenty před soudem a možná i uvnitř v jednací síni. Ale biti na tom budou jenom ostatní bývalí klienti H-Systemu,“ podotkl Monsport.

K odvolacímu soudu si další vývoj sporu přijde vyslechnout řada lidí, kterých se vystěhování týká. Třeba Hana Denková, která bydlí s rodinou v bytě 3+1. Na dostavbu dali stovky tisíc korun:

„Je to nadále náš domov a pořád se to tam snažíte vylepšovat, i když víte, že třeba investujete někam, kde se vám to nikdy nevrátí. Já jsem ale na to nezanevřela. Možná jsem naivní, ale věřím ve spravedlnost.“

H-System sliboval v 90. letech výstavbu levných bytů a rodinných domků. První klienti bydlení získali. Pak firma zkrachovala.

Kauza H-System | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme