Soud projednává kauzu Nečasové. Její právník požaduje dovýslech expremiéra

Přesně před třemi lety zasahoval ÚOOZ na Úřadu vlády. Několik dní poté rezignoval na post premiéra a předsedy ODS Petr Nečas. Dnes začal soud znovuprojednávat jednu z větví celé kauzy - údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Bývalou vrchní ředitelku vládního kabinetu Janu Nečasovou, dřív Nagyovou loni soud zprostil viny. Odvolací senát ale verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Soudkyně Helena Králová stejně jako loni vyloučila z jednací síně na část jednání veřejnost, a to kvůli utajovaným skutečnostem. Dopoledne vyslechla za zavřenými dveřmi například bývalého náměstka ministerstva obrany Jiřího Šedivého. Nyní by měl probíhat výslech Vladimíra Šibora z policejního útvaru zvláštních činností.

Šibora u soudu jako odborník pravděpodobně hodnotí, jestli vojenští zpravodajci prováděli v roce 2012 takzvané kontrasledování.

Obžalovaná Jana Nečasová k soudu přišla s manželem, bývalým premiérem Petrem Nečasem. Na otázky novinářů nereagovala. Doprovázel je i právník Nečasové Eduard Bruna.

„Zcela určitě se budou doplňovat důkazy. My přicházíme také s návrhem na doplnění dokazování. Například dovýslech bývalého premiéra Petra Nečase,“ popsal Bruna a dodal, že hodlá prokázat nevinu své klientky.

Soud se vrátil ke kauze Nečasové a údajného zneužití Vojenského zpravodajství

Číst článek

Obžalobě čelí také zpravodajec Jan Pohůnek a dva bývalí šéfové vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda. Ti tvrdí, že rodinu tehdejšího předsedy vlády sledovali kvůli údajnému nebezpečí.

Páleník při hodnocení celé kauzy narážel i na současnou situaci kolem chystané reformy policie. „Já vám to říkám, že už je to jenom boj o přežití pana Ištvána a pana Šlachty. O nic jiného už tu nejde,“ vypověděl.

K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 případ vrátil pražský městský soud s tím, že se musí lépe vypořádat s důkazy.

Rozsudek v kauze údajného sledování exmanželky někdejšího premiéra Radky Nečasové by měl padnout tento týden.

Kauza Nagyová | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme