Soud projednával metanolovou aféru. Obžalovaní se navzájem obviňovali

V Ostravě dnes začal první veřejný proces v metanolové aféře. Na lavici obžalovaných usedli dva muži - Petr Hlava a Marek Ženíšek, kteří dali do oběhu desítky neokolkovaných lahví vodky. Smrtící směs pak vypila parta lidí, jeden z nich zemřel, další si poškodili zdraví. Mužům hrozí osm až patnáct let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před Krajským soudem v Ostravě stanuli 13. srpna Petr Hlava (vpravo) a Marek Ženíšek obžalovaní v takzvané metanolové kauze | Zdroj: ČTK

Muži alkohol sháněli až po vypuknutí metanolové aféry a o důsledcích neprověřeného alkoholu podle obžaloby věděli.

„V době, kdy už bylo všeobecně známo, že se v České republice nachází toxický alkohol obsahující metanol, si bez jakéhokoli ověření jeho původu, bez kolků opatřili několik desítek lahví alkoholických nápojů. Toto jejich jednání je kvalifikováno jako trestný čin obecného ohrožení,“ řekl státní zástupce David Bartoš.

Oba muži u soudu nedávali najevo téměř žádné emoce. Obžalovaný Marek Ženíšek u soudu odmítl vypovídat. Druhý obžalovaný Petr Hlava vypovídal obšírně a svého kamaráda doslova „potopil". Zatímco dříve spolu oba muži jezdili na dovolené či pořádali společné oslavy, v soudní síni se snaží svalit vinu jede na druhého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s dvěma muži obžalovanými v metanolové aféře sleduje reportérka Andrea Čánová

Hlava svědčil proti Ženíškovi a nařkl ho z toho, že kšeftoval s alkoholem a za získané peníze si kupoval drahá auta a stavěl domy. Údajně vozil líh z Českého Těšína do severních Čech a byl prý také v kontaktu s jednou z hlavních postav metanolové aféry Rudolfem Fianem. Hlava prý u něj také viděl „nějaké barely a lahve". Ženíšek na jeho výpověď reagoval stručně, podle něj je všechno lež.

Začátkem loňského září jezdili strážníci s megafonem po havířovských ulicích a varovali lidi před nebezpečným alkoholem. Třiasedmdesátiletý Jaroslav toxickou směs vypil. Měl štěstí, lékaři mu zachránili život. „Já bych chtěl celému personálu poděkovat za to, že mně zachránili život.“

Pravidla pro distribuci alkoholu jsou skoro rok po metanolové aféře mnohem přísnější

Číst článek

Právě začátkem září se dva obžalovaní dostali k desítkám neokolkovaných lahví se smrtícím obsahem, a podle žalobce s ledovým klidem vodku s etiketou Helsinki group měsíc a půl po vypuknutí aféry dali do oběhu. Z party lidí, kteří vodku u zahradní chatky v Doubravě vypili, jeden zemřel, další si poškodili zdraví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, který vede zvláštní vyšetřovací tým Metyl

„Nebezpečnost spočívá v tom, jak rychle lidé upadají do kritického stavu. Stačí také velmi malé množství alkoholu. Stačí opravdu 15 i 4 mililitry k tomu, aby se vyvinuly těžké následky,“ říká havířovský lékař Jaroslav Lux.

V lahvích, které obžalovaní měli, byl etanol s metanolem namíchaný v poměru jedna ku jedné. Podle propočtů žalobce mohli zabít až 300 lidí.

K soudu dnes dorazili i poškození, kteří u zahradní chatky v Doubravě popíjeli. Jde převážně u havíře a mnozí mají na první pohled viditelné následky. Mají tmavé brýle, chodí špatně o holi. Za újmu na zdraví a ušlý zisk žádají dohromady zhruba 4 miliony korun.

Metanolová aféra si téměř rok od svého vypuknutí zatím vyžádala 47 obětí na životech. „Kauza asi nikdy neskončí, protože kontaminovaný alkohol stále je mezi lidmi a bohužel dochází k dalším otravám," připomíná náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Líčení s hlavními aktéry kauzy očekává v řádu týdnů.

Andrea Čánová, Jana Jeckelová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme