Soud pustil z vazby Šrytra obžalovaného z vraždy bosse podsvětí

Krajský soud v Praze propustil z vazby Pavla Šrytra, který je obžalován z vraždy jednoho ze šéfů českého podsvětí 90. let Antonína Běly. Informaci potvrdila mluvčí soudu Pavlína Bočková.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Šrytr | Zdroj: ČTK

Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací zadržela Šrytra, který byl od té doby ve vazbě. Obžalovaný ale vinu na vraždě odmítá.

Spolu s ním čelí obžalobě i Ján Kaco, který byl z vazby propuštěn už dříve. Kaco stejně jako Šrytr tvrdí, že v době vraždy byl na Slovensku. Podle nich na vraždě mohli mít zájem příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro Bělu pracovala. Obžalovaným hrozí až 15 let vězení nebo výjimečný trest.

Soud po desetiletích řeší vraždu bosse podsvětí. Obžalovaní tvrdí, že je policie chtěla uplatit

Číst článek

Od vraždy v dubnu uplynulo 21 let. Maskované komando mělo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová už dříve řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevily informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší v květnu u soudu uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu "prsty" nemá.

Šrytr potvrdil, že po odchodu od Běly začal pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech vztahy obou hlav podsvětí nejprve přátelské. Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na "černou či násilnou práci", později se nepohodli.

Policie případ objasnila loni, jen několik týdnů před jeho promlčením. Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na Policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme