Rakouský soud podpořil Česko v kauze Diag Human, oznámilo ministerstvo zdravotnictví

Vídeňský zemský soud zrušil výkon rozhodnutí vydaný loni lucemburským soudem ohledně nároků společnosti Diag Human vůči České republice ve sporu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Sdělilo to ve čtvrtek v tiskové zprávě české ministerstvo zdravotnictví, podle něhož tak Česká republika dosáhla v kauze Diag Human dalšího úspěchu. Firma se podle ministerstva snažila lucemburské rozhodnutí použít k exekuci majetku Česka v Rakousku a v Německu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví České republiky

(ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zemský soud ve Vídni jako soud odvolací zrušil výkon rozhodnutí, které ve věci rozhodčího nálezu z roku 2008 vydal loni lucemburský soud, uvedlo české ministerstvo zdravotnictví. Soud tak vyhověl odvolacím námitkám České republiky. Ministerstvo dosud všechny nároky firmy, která po státu požadovala 14,5 miliardy korun, odmítalo.

„Rozhodnutí rakouského soudu potvrzuje, že dosavadní odmítavý postoj České republiky k nárokům společnosti Diag Human vždy byl a je zcela oprávněný,“ cituje tisková zpráva ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Soud přiznal více než tři miliony korun rozhodci z kauzy Diag Human Milanu Kindlovi

Číst článek

Například v Německu se firma na základě lucemburského rozhodnutí pokusila obstavit vzácný Rembrandtův obraz, uvádí Vojtěchův úřad. Společnost Diag Human v Německu i Rakousku ve svých nárocích neuspěla a navíc musí uhradit soudem stanovené náklady na odvolací řízení, konstatovalo ministerstvo.

Rakouský soud podle ministerstva vycházel z toho, že předchozí rozhodnutí lucemburského soudu zavazuje pouze banku v Lucembursku a týká se pouze možných aktiv v Lucembursku.

Společnost Diag Human v minulých měsících opakovaně uváděla, že v podobě lucemburského rozhodnutí má proti České republice nástroj, který může kdykoli a kdekoli v Evropské unii použít. „Ukazuje se, že to není pravda a obrana Česka je úspěšná. Po vítězství před soudy ve Velké Británii, USA, Francii, Švýcarsku, Nizozemsku, Lichtenštejnsku a Německu se tak v Rakousku jedná o další úspěch České republiky v tomto sporu,“ prohlásilo ministerstvo zdravotnictví.

Soud v Lucembursku povolil Diag Human obstavit účet ČR, ministerstvo verdikt analyzuje

Číst článek

V únoru firma Diag Human ve zprávě zaslané ČTK tvrdila, že soudy v Německu a Rakousku její nároky ve sporu s Českou republikou uznaly a v Rakousku už byla zahájena exekuce majetku České republiky. Ministerstvo zdravotnictví naopak poukazovalo na to, že Diag Human se snaží obejít dřívější rozhodnutí mnoha zahraničních soudů o zákazu výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Firma Diag Human se však dál v několika zemích soudila s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk. V Lucembursku byly kvůli sporu obstaveny české účty. Podle ministerstva zdravotnictví tím ale nebyly dotčeny žádné finanční prostředky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme