Soud řeší krádež virtuální měny bitcoin. Programátorovi hrozí 18 let vězení, vinu popírá

Krajský soud v Brně se ve čtvrtek začal zabývat případem bitcoinů ukradených z internetového Ovčího tržiště v přepočtu za asi 16,1 milionu korun. Obžalovaný programátor Tomáš Jiříkovský vypovídat odmítl. V přípravném řízení vinu popřel. Obžaloba jej viní také z obchodování s drogami a nedovoleného ozbrojování. Muži hrozí deset až osmnáct let vězení. Hlavní líčení bude pokračovat 23. a 25. května výslechem svědků.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Tržiště Sheep Marketplace, česky Ovčí tržiště, fungovalo jako neveřejný web zabezpečený šifrovanou sítí Tor. Pomocí virtuální měny bitcoin se na něm podle státního zastupitelství obchodovalo především s drogami. Podle obžaloby Jiříkovský tržiště v roce 2013 provozoval a z každého obchodu získával provize. Takto si podle obžaloby přišel asi na 5,2 milionu korun.

Co je bitcoin?

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se snadno přesouvat, často měnu využívají ti, kdo se chtějí vyhnout kontrole svého kapitálu.

O krádeži bitcoinů z Ovčího tržiště média psala v závěru roku 2013 v souvislosti s jeho uzavřením. Ukradená částka, o které se hovořilo, činila více než 100 milionů korun. Jak ve čtvrtek vysvětlil státní zástupce Marek Vagai, tržiště především vykradli dva Američané, kteří za to už byli odsouzeni.

„Ve chvíli, kdy bylo odcizeno přes 5000 bitcoinů, což udělali opravdu dva američtí občané, tak se zalekl (obžalovaný Tomáš Jiříkovský) a ukradl zbývajících 840 bitcoinů, které v tom obchodě v tu chvíli byly," uvedl Vagai.

Devětadvacetiletý Jiříkovský ve čtvrtek u soudu vypovídat odmítl. V přípravném řízení ale uvedl, že tržiště neprovozoval. Na to podle něj neměl ani potřebné znalosti, ani tým lidí, který by byl potřeba.

Jiříkovský podle své výpovědi jen krátce poskytoval webhosting, tedy pronajímal prostor na serveru pro webové stránky, takzvané fun stránce Ovčího tržiště. Na základě toho podle něj vznikla na internetu fáma, že Ovčí tržiště provozuje on. Podle jeho slov se živil tím, že pro klienty vytvářel webové stránky.

S Jiříkovským je obžalovaná také jeho manželka Eva, která podle státního zástupce pomáhala ukradené bitcoiny legalizovat. Ženě hrozí tři až osm let vězení. Z hlavního líčení se omluvila.

„Dopustila se legalizace výnosu z trestné činnosti, kdy pomáhala svému manželovi. Snažila se bitcoiny převádět pře účty a takzvaně je vyprat. Na obchodě se přiživilo více lidí, ale ne všechno lze klást za vinu panu Jiříkovskému," podotkl pro Radiožurnál Vagai.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme