Soud řeší nákup letadel CASA. Parkanová nedorazila

Obvodní soud pro Prahu 6 se začal zabývat případem, který souvisí ještě s vládou Mirka Topolánka. Právě jeho kabinet před 8 lety rozhodl o nákupu armádních letadel CASA. Španělské vojenské letouny byly ale podle vyšetřovatelů předražené o víc než 800 milionů korun. Jedním ze dvou obžalovaných je i exministryně obrany Vlasta Parkanová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru

Vlasta Parkanová po jednání imunitního výboru | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Parkanová se na poslední chvíli vzdala své účasti u soudu. Státní zástupce ale trvá na tom, aby se obžalovaná exministryně obrany k soudu osobně dostavila. Předsedkyně senátu v úterý přečetla její výpověď z policejního výslechu, kterou politička už dříve zveřejnila na svém webu. Soudkyně zároveň uvedla, že doufá, že Parkanová přijde k příštímu hlavnímu líčení. Projednávání případu bude pokračovat v srpnu.

Druhý obžalovaný, někdejší šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Staněk dorazil. Řekl, že se necítí vinen, a připomněl, že na ministerstvu zadal přes tisíc zakázek za celkem 54 miliard korun.

"Jsem rád, že po pětileté anabázi tohoto trestního případu mám možnost se k celé věci veřejně vyjádřit a zaujmout k ní jasné stanovisko. V žádném případě se necítím vinen žádným ze skutků. Odmítám, že bych svým jednáním kdykoliv po dobu, kdy jsem zastával funkci zadavatele na ministerstvu obrany, způsobil nebo chtěl způsobit České republice škodu," prohlásil v úterý u soudu Staněk. "Dnes bych nečinil jinak," uvedl k tomu, že smlouvu o nákupu letounů podepsal.

Parkanovou obhajuje advokát Tomáš Sokol. „Odmítám jakékoli nařčení z trestného činu. Není jakýkoli hodnověrný důkaz o tom, že letouny CASA byly předraženy a že České republice vznikla škoda. V rámci pořízení letounů jsme cenu hodnotili a posuzovali, jak už jsem uvedla, velmi důkladně," odmítla už v roce 2012 Parkanová nařčení z toho, že byl nákup letadel předražený, když se jako poslankyně za TOP 09 hájila ve sněmovně, která rozhodovala o jejím vydání k trestnímu stíhání.



Bývalé ministryni nyní hrozí až deset let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jak se píše v obžalobě, ze které Radiožurnál cituje, nezadala posudek, který by určil přiměřenou cenu za čtyři letouny CASA.

„Vlasta Parkanová předložila dne 17. dubna 2009 vládě České republiky návrh na uzavření smlouvy bez toho, aby jako ministryně obrany zajistila ověření přiměřenosti ceny, respektive stanovení ceny obvyklé, kdy musela být srozuměna s možnými následky svého jednání tak, jak to upravuje ustanovení zákona," stojí konkrétně v žalobě.

Soudkyně se označila za podjatou

Kauzu údajně předraženého nákupu letounů CASA projedná Obvodní soud pro Prahu 6. Soudkyně Markéta Binderová, které byla věc přidělená, se nejdřív označila za podjatou a neúspěšně se snažila případu zbavit. Loni v září se pak snažila kauzu CASA vrátit žalobcům k došetření. Parkanová neměla totiž prý k nákupu předražených strojů ze Španělska motiv. Žalobci ale uspěli se stížností a na došetřování nedošlo.

Motivem Parkanové k trestné činnosti byl podle žaloby úmysl zlepšit si postavení ve vládě, "především ve vztahu k premiérovi Topolánkovi, který ji zamýšlel z funkce ministryně odvolat". Staňka prý vedlo přání povýšit z funkce pověřeného ředitele sekce vyzbrojování na ředitele, což se počátkem roku 2010 skutečně stalo.

Obžaloba se opírá o posudek znaleckého ústavu American Appraisal, který je podle Staňka nekvalifikovaný a nehodnotný. "American Appraisal nikdy žádná letadla neoceňovala, natožpak vojenská letadla, natožpak vojenská dopravní letadla," upozornil.

Čtyři vojenské letouny CASA stály víc než 3,5 miliardy korun. Údajně mohly být o skoro 820 milionů levnější. První stroj přistál v Praze na začátku roku 2010, další tři o několik měsíců později. Následující rok se na španělských letadlech objevilo několik závad, kvůli kterým nesměly létat. Armáda pak s dodavatelem vyjednala výměnou za komplikace delší záruku. Celý obchod prověřovala i Evropská komise, řízení ale zastavila.

 

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme