Soud řeší prodej padělaných obrazů za 40 milionů korun

Až deset let za mřížemi hrozí dvěma obžalovaným, kteří se v Ostravě pokusili prodat padělky obrazů. Za 40 milionů korun nabízeli falzifikáty známých děl od Chagalla, Kandinského nebo Maleviče. Prodeji na poslední chvíli zabránil jeden z ostravských galeristů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ostravský soud řeší kauzu padělků obrazů za 40 milionů korun

ostravský soud řeší kauzu padělků obrazů za 40 milionů korun | Zdroj: ČTK

Zatím se ví o šesti obrazech, které nemají s originálem vůbec nic společného. Marc Chagall hned vedle Vasilije Kandinského nebo Kazimira Maleviče – kdyby šlo o skutečné originály, byla by improvizovaná výstava v ostravské výstavní síni na titulní straně významných světových výtvarných časopisů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech soustředění několika padělků světoznámých malířů do jednací síňe Krajského soudu v Ostravě mluvil M. Knitl

Pod dohledem eskorty přichází před soudce podnikatel Miroslav Simon. Druhý obžalovaný podnikatel, bývalý prezidentský kandidát Jiří Včelař Kotas chybí. Je neznámo kde, údajně v zahraničí.

Státní zástupce Dušan Táborský potvrzuje, že za jeden obraz chtěli od zájemce 4 miliony korun. Skutečná hodnota nedosahuje ani jedné tisícovky: „Máme znalecký posudek Národní galerie v Praze, říká, že ta cena je hodnota rámu, oleje a plátna.“

Přesto ale podle obžaloby o podvod šlo. Obstarali si totiž falzifikáty od padělatelské dílny někde v západních Čechách, vydávali se za majitele obrazů a schůzku s vážným zájemcem si dohodli v ostravské galerii Chagall.

„Oba dva obžalovaní jsou ohroženi trestní sazbou trestu odnětí svobody v trvání 5 až 10 let,“ uvedl Táborský. Pravost obrazů posuzoval na místě schůzky šéf galerie Petr Pavliňák. Požádal ho o to sám kupující.

Zarazilo ho hlavně to, že někdo nabízí v Česku špičková díla pod skutečnou tržní cenou. A pak se podíval zblízka: „Tam se jednalo o autory, kteří tvořili v rozmezí 60 let, ale u všech obrazů byly použity stejné materiály, stejné barvy.“

Což vede k tomu, že díla patrně namaloval jeden a tentýž člověk.

Obžalovaný Miroslav Simon obvinění odmítá a u soudu řekl, že vše kolem jeho osoby je provokací ze strany policie. Přitom je to už jeho druhá podobná kauza – prodejem falešných obrazlů by se měl zabývat i soud v Plzni.

Hlavní líčení vyzdobené podivnými obrazy bude v Ostravě pokračovat i v dalších dnech.

Milan Kopp, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme