Soud řeší tragickou autonehodu Ivana Hlinky

Okresní soud v Karlových Varech začal projednávat případ dopravní nehody, při které loni v srpnu zahynul hokejový trenér Ivan Hlinka. Obžalovaný řidič nákladního automobilu František Veleta, který do Hlinkova vozu narazil, znovu odmítl, že by srážku zavinil. Snažil se prý vyhnout zvířeti, které mu vběhlo před avii a přitom se dostal do protisměru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Hlinka | Foto: Yahoo Sports

Pokud soud uzná Veletu vinným, hrozí mu až pěti leté vězení. Soudkyně zatím vyslechla dva svědky, kteří měli být na místě v době nehody. Ani jeden z nich ale přímý střet avie s autem neviděl, popisovali jen dění po nehodě.

Ivan Hlinka se narodil 26. ledna 1950 v Mostě. Už jako dorostenec naskočil v dresu Litvínova do nejvyšší domácí soutěže, ve které potom odehrál neuvěřitelných 19 sezón. Mohutný centr se stal záhy miláčkem publika, nejen pro svou vysoce produktivní hru, ale také pro vždy otevřenou duši.

V 70. letech spoluvytvářel zlatou éru českého hokeje a když se v roce 1981 loučil, měl na svém kontě tři tituly mistra světa, 256 zápasů za národní tým a 132 vstřelených gólů. Po třicítce si ještě stihl v dresu Vancouveru vyzkoušet atmosféru NHL a za pár let se vrátil na hokejovou scénu v roli trenéra. S trénováním nemohl začít jinde než v zaslíbeném Litvínově. V roce 1991 již stál společně s Jaroslavem Waltrem za zády hokejových reprezentantů.

Tři bronzové medaile ze světových akcí byly jen předzvěstí slavnějších Hlinkových dob. Především měl vydatný podíl na olympijském triumfu v Naganu a o rok později dovedl český tým ke zlatu na mistrovství světa. Ne náhodou se letos Ivan Hlinka stal vítězem ankety o českou hokejovou legendu.

Světový věhlas jeho jména způsobil, že jako první evropský kouč dostal nabídku vést klub zámořské NHL. V roce 2000 přišel do Pittsburghu, kde vedl tým spolu s legendárním trenérem Herbertem Brooksem, který paradoxně zahynul při automobilové nehodě - 12. srpna 2003.

Následující rok se Hlinka musel po řadě proher s týmem rozloučit. Jeden rok působil v ruském Omsku, pak se dal na dráhu hráčského agenta. Touha po přímém kontaktu s mužstvem byla ale větší a letos v květnu přijal opět místo hlavního trenéra české reprezentace po Slavomíru Lenerovi.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme