Česko 5:1 Lotyšsko

Soud rozdal za vraždu faráře výjimečné tresty

Výjimečné tresty uložil dnes ústecký krajský soud za vraždu třebenického faráře Ladislava Kubíčka. Šestadvacetiletý Rudolf Šamko by měl strávit za mřížemi 17 let, jeho patnáctiletý komplic, u kterého podle zákona nesmíme uvádět jméno, osm a půl roku. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Se zavražděným knězem Ladislavem Kubíčkem | Foto: Jan Rosenauer st.

Dvojice podle soudu vnikla loni časně ráno 11. září do třebenické fary s úmyslem ukrást tam peníze. Při krádeži ji ale přistihl osmasedmdesátiletý farář Kubíček. Muži kněze usmrtili a založili požár, aby zahladili stopy.

Soud kvalifikoval jejich počínání jako loupežnou vraždu a porušování domovní svobody. O obou mužů přihlédl soud k řadě přitěžujících okolností: jednali ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, zavraždili brutálním způsobem starého člověka a spáchali více trestných činů.

Soud dospěl k názoru, že iniciátorem loupežné vraždy byl patnáctiletý mladík, který na faru docházel a věděl tedy, kde má farář peníze. Podle zákona o soudnictví nad mládeží ale nesmí veřejnost znát totožnost mladistvého pachatele. Proto bylo jednání soudu neveřejné.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme