Soud rozhodl o osudu kmetiněvského vraha, výsledek ale tají

Okresní soud v Kladně dnes na neveřejném jednání rozhodl o dalším osudu čtrnáctiletého chlapce, který loni v lednu brutálně zavraždil svou spolužačku. Je pravděpodobné, že ho pošle do diagnostického ústavu. Výrok soudu ale nelze podle zákona, který chrání nezletilé, zveřejnit do té doby, než bude pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Němečková, oběť kmetiněvského vraha

Barbora Němečková, oběť kmetiněvského vraha | Foto: Policie ČR

Zveřejňovat verdikty soudu u zvlášť vážných zločinů, kterých se dopustili pachatelé mladší 15 let, před nabytím právní moci znemožňuje zákon 218/2003 Sb. o soudnictví ve věcech mládeže. Výjimku může v odůvodněných případech udělit soud pro mládež. Ten tak ale zatím neučinil.

Chlapce, který se k vraždě později přiznal, kriminalisté dopadli na základě dobrovolně odebraných vzorků DNA loni v září. Stejně starou spolužačku Barboru Němečkovou zavraždil 1. ledna 2004 mezi obcemi Kmetiněves a Hospozín nedaleko Velvar.

Podle lékařů si hoch vraždu do posledního detailu naplánoval. Oběť zavraždil a teprve poté ji sexuálně zneužil. Nyní je umístěn v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích. Nezletilý pachatel trpí nebezpečnou sexuální deviaci a podle odborníků je téměř jisté, že by vraždil znovu.

Státní zastupitelství v polovině ledna podalo návrh, aby mu byla uložena ochranná výchova. Pokud o ní soud rozhodl, pachatel by zůstal v diagnostickém ústavu do svých 18 let, kdy bude plnoletý. V ústavu by se mu měli nadále věnovat psychologové.

Případ tak mladého sexuálního devianta čeští lékaři ještě neřešili. Protože čin spáchal jako nezletilý, nebude mít záznam v trestním rejstříku. Jako netrestanému mu po dosažení plnoletosti nebude možné nařídit léčbu, hospitalizaci ani kastraci, která je jedinou účinnou léčbou takové poruchy.

Kvůli tomuto i dalším případům dětské brutality z posledních měsíců je nyní o něco reálnější snaha snížit trestní odpovědnost z 15 na 14 let. Naposledy s tím přišel ministr spravedlnosti Pavel Němec. Jak Radiožurnálu řekl mluvčí resortu Petr Dimun, návrh teď projednává ústavněprávní výbor sněmovny.

"Očekáváme schválení našeho návrhu ústavněprávním výborem a tedy doporučení plénu této změny trestního zákona. Pokud se tak nestane, jsme odhodláni navrhnout tuto změnu na jednání pléna u Poslanecké sněmovny, které se očekává nad trestním zákonem v červnu tohoto roku," uvedl Dimun.

V říjnu také vláda podpořila záměr ministerstva školství zřídit pro mladistvé delikventy speciální zařízení, která dosud v Česku chybí. Pro nezletilé pachatele závažných trestných činů jsou nyní určeny ústavy ochranné výchovy, které jsou jakýmsi trestněprávním opatřením, soudy ale násilníky posílají i do výchovných ústavů. Novelu zákona o výkonu ústavní nebo ochranné výchovy poslanci teprve posoudí.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme