Soud rozhodl o vazbě prvního Čecha, který chtěl k Islámskému státu. Verdikt nezveřejnil

Krajský soud v Plzni ve čtvrtek rozhodl o stížnosti Čecha proti vazbě, kterou na něj uvalil 20. července Okresní soud Plzeň-jih kvůli podezření, že se chtěl přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS). Verdikt nezveřejnil, nejdřív ho musí sdělit krajskému státnímu zastupitelství, obviněnému a jeho právníkovi. Po neveřejném zasedání to řekl mluvčí soudu David Ungr. Muž je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát kontroluje na svém území veškerou ekonomiku, zabavuje majetky i fungující továrny | Foto: Voice of America, Wikimedia Commons, public domain

Pokud krajský soud vazbu potvrdil, zůstane obviněný ve vazební věznici v Plzni na Borech. Když ale vazbu zruší, musí krajský soud, a to i když ještě nebude mít napsané rozhodnutí, vydat okamžitě příkaz k propuštění z vazby.

„V tu chvíli je totiž rozhodnuto, byť to ještě není písemně vyhotovené," uvedl právník obeznámený s případem. Jakmile tedy věznice obdrží faxem příkaz, musela by muže okamžitě propustit. Pokud by tedy ve čtvrtek opustil vazební věznici, znamenalo by to, že soud jeho stížnosti vyhověl.

Veškeré informace bude podle Ungra podávat Okresní soud Plzeň-jih, který rozhodl o vazbě a verdikt doručí všem stranám. Advokát obviněného Vojtech Dragún z Plzně odmítl k případu poskytovat informace.

Podle informací deníků Právo a Mladá fronta DNES je prvním zadrženým Čechech, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, 21letý muž z Plzeňska. Podle listů šlo o uzavřeného bezproblémového mladíka bez kamarádů, který hrál počítačové hry.

Muž byl podle pondělního vydání týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě. Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal Respekt. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme