Soud rozhodne o propuštění Davida Ratha z vazby na dvoumilionovou kauci

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath stíhaný za korupci dnes znovu stane před soudcem. Ten by měl rozhodovat o propuštění politika z vazby na dvoumilionovou kauci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté přivádějí obviněného Davida Ratha do jednací síně Okresního soudu Praha-východ | Zdroj: ČTK

Ratha policie stíhá za korupci. Ve vazbě je bez jednoho dne přesně 10 měsíců a za tu dobu se dvakrát podíval do sněmovny. Dolní komora rozhodovala o jeho vydání k trestnímu stíhání.

„Přesto, že ta zkušenost je tvrdá, tak vás žádám ­– vydejte mě. Prosím, vydejte mě,“ hřímal od řečnického pultu, i když zároveň vazbu přirovnal k novodobé tortuře.

A poslanci mu pokaždé vyhověli. Pobyt v cele se ale Rathovi brzy znechutil a prostřednictvím advokátů žádal o propuštění z vazby. Soud to už jednou v září nepravomocně povolil pod podmínkou složení 14milionové kauce.

Policisté zadrželi Davidla Ratha loni 14. května se sedmi miliony v ruce, o dva dny později poslal soudce hejtmana do vazby. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i krajský úřad. Poslaneckého mandátu se ale nevzdal. Svou vinu popírá. Policie zdokumentovala údajnou korupci u šesti veřejných zakázek v objemu půl miliardy korun. David Rath se touto cestou údajně obohatil až o 21 milionů, za což mu hrozí až 12 let vězení.

„Myslím si, že to je dost velká částka. Jsou lidé, kteří ji dokáží vydělat velmi rychle, i lidé, kteří ji dokáží vydělat velmi těžko, až to není možné,“ podivoval se nad výší kauce obhájce Adam Černý.

Krajský soud ale nakonec nepřipustil žádnou kauci a Ratha nechal za mřížemi. Stejný scénář se může opakovat i teď.

„Na zasedání bude rozhodnuto o žádosti obviněného o propuštění z vazby. Vzhledem k tomu, že kauci zaplatil, tak se dá očekávat kladné rozhodnutí, ale s výhradou, že o usnesení bude rozhodovat ještě krajský soud v Praze,“ vysvětluje soudce Jiří Wažik.

Definitivní verdikt, jestli si Rath na svůj soudní proces počká ve vazbě, nebo na svobodě, by měl padnout během několika týdnů.

Martin Drtina, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme