Soud rozhodne spor Knížáka s Černým. Za vulgární výrok chce Knížák 150 tisíc

Vrchní soud v Praze dnes rozhodne o žalobě bývalého šéfa Národní galerie Milana Knížáka na výtvarníka Davida Černého. Za vulgární výroky v dokumentu České televize po něm Knížák chce omluvu a 150 tisíc korun. Městský soud mu ale peníze nepřiznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Knížák | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Soudkyně Veronika Křesťanová to při vyhlášení loňského verdiktu odůvodnila tím, že oba umělci mají rádi kontroverze. Pro ostrá slova nejde ani jeden z nich daleko.

Připomenula přitom některá rozporuplná výtvarná díla, ve kterých Knížák jako autor znevažoval bývalého prezidenta Václava Havla a urážel věřící.

Navíc nadávka zazněla v okrajovém pořadu Svět umění na programu ČT2 s nízkou sledovaností. K tomu se Knížákovi dostala omluva od samotné České televize v mnohem atraktivnějším čase.

U soudů leží více spisů, na kterých je Knížákovo jméno. Loni na podzim mu soud nařídil omluvit se kunsthistorikovi Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi. Knížák dal Fajtovi vinu za zruinování galerie v době, kdy Fajt řídil sbírku starého umění. Ani v tomto případě není rozsudek pravomocný.

Martin Drtina, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme