Soud rozhodne v kauze Jany Nečasové. Státní zástupce navrhuje 3,5letý trest

Soud dnes rozhodne v kauze, kvůli které padla Nečasova vláda. Případ se týká údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování dnes už bývalé manželky premiéra Petra Nečase. Jeho současné ženě Janě Nečasové, dřív Nagyové, hrozí až pětiletý trest. Vinu odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Obvodního soudu pro Prahu 1 | Zdroj: ČTK

„Po prostudování všech návrhů na doplnění dokazování jsem se rozhodla tyto návrhy zamítnout. Navržené důkazy hodnotím jako nadbytečné,“ odmítla včera návrhy na výslech několika dalších svědků soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová a přistoupila k neveřejným závěrečným řečem.

Loni v květnu všechny obžalované zprostila viny. Rozhodnutí jí pak vrátil odvolací senát, podle kterého se nevypořádala s některými důkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud rozhodne v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové

Aby soud obžalovanou Janu Nečasovou opět osvobodil, žádá její právník Eduard Bruna:

„Ona nechtěla sledovat rodinu. Bavíme se celou dobu o tom, že ona měla zájem, aby ta rodina byla v bezpečí. Že se kolem ní pohybují divní lidé.“

Obžalovaní tvrdí, že Vojenské zpravodajství podnikalo v roce 2012 takzvané kontrasledování, které mělo tehdejší ženu premiéra Radku Nečasovou chránit.

Žalobci naopak tvrdí, že se Jana Nečasová snažila získat na tehdejší manželku premiéra kompromitující informace, aby přistoupila na rozvod.

Státní zástupce Rostislav Bajger ji navrhuje za zneužití pravomoci tří a půl letý trest.

„My jsme navrhovali úplně stejné tresty jako v minulosti. To jednání považujeme za vysoce společensky škodlivé. Dopustili se ho osoby ve vysokých funkcích, v organizacích, kde by měl být dodržován výjimečný právní režim,“ vysvětluje Bajger.

Jana Nečasová a Petr Nečas u soudu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Obžalobě čelí také zpravodajec Jan Pohůnek a bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Všichni vinu odmítají.

Páleníkovi státní zástupce navrhl stejný trest jako Janě Nečasové. Podle žalobců by měl jít na 3,5 roku do vězení.

„Nic nového jsme se od pana státního zástupce nedověděli. Je to pokračování lží a výmyslů, které předvádí poslední tři roky,“ říká Páleník, který si myslí, že se během nového projednání případu na jejich stranu postavil šéf policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor.

U soudu vypovídal jako svědek v pondělí. V expertním posudku měl odpovědět na otázku, jestli zpravodajci podnikali nezákonné sledování nebo kontrasledování.

„Pam Šibor sám řekl, že o sledování neví vůbec nic. Takže si myslíme, že to bylo jednoznačně v náš prospěch.“

Vladimír Šibor vypovídal u soudu kvůli utajovaným skutečnostem s vyloučením veřejnosti. Po několikahodinovém svědectví nechtěl být konkrétnější.

Soudkyně Helena Králová nechala přehrávat také odposlechy telefonních hovorů někdejšího premiéra Petra Nečase s jeho tehdejší šéfkou kabinetu Janou Nagyovu, dnes Nečasovou. Bavili se o rozvodu Nečase s manželkou Radkou. Soudkyně četla i jejich SMS zprávy z ledna 2013.

O dlouholetém mileneckém vztahu s Petrem Nečasem mluvila jeho současná žena Jana Nečasová u soudu i v jiné kauze. Čelí obžalobě, která se týká úniku utajovaných informací BIS.

„Na Úřadu vlády jsem se s utajovanými informacemi nesetkala. Měla jsem v té době již osmým rokem partnerský vztah s tehdejším premiérem Petrem Nečasem. Nikdy bych svého životního partnera neohrožovala tím, že bych na něm vyzvídala nějaké utajované informace a někomu je dál předávala,“ prohlásila Nečasová letos v květnu u Městského soudu v Praze.

Kauza Nagyová | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme