Soud rozhodne v kauze Oleo Chemical. Mezi obžalovanými je i lobbista Rittig

Soud dopoledne rozhodne, jestli podnikatel Ivo Rittig a dalších devět obžalovaných tunelovali firmu Oleo Chemical. Státní zástupce navrhl pro většinu z nich pětileté tresty. Údajně krátili daně a prali špinavé peníze. Lobbista Ivo Rittig označil celou obžalobu za absurdní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Ivo Rittig | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Obžalovaní podle státního zástupce Adama Borguly vyváděli peníze z petrochemické firmy Oleo Chemical přes poradenskou společnost Cokeville Assets. Poradenství bylo údajně fiktivní a u lobbisty Ivo Rittiga skončilo 20 milionů korun.

„Šlo o vyvádění prostředků, ty byly použity v rámci legalizace výnosů z trestné činnosti. Dále byly doklady, tedy faktury za neexistující služby použity k nesprávnému výpočtu daně z příjmu právnických osob,“ popsal Borgula.

Pět let ve vězení a 1,7 milionu korun pokuty, žádá za Oleo žalobce pro Rittiga

Číst článek

Ivo Rittig už dříve označil obžalobu za absurdní nesmysl. Kritizoval také státního zástupce. „Kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe,“ řekl lobbista.

Jedním z dalších obžalovaných je bývalý šéf firmy Oleo Chemical Michal Urbánek. „Řešíme tady někoho, kdo postavil svojí vlastní firmu. Z ní zaplatil 20 milionů korun za poradenskou službu, to je přece moje věc, komu pošlu peníze," poznamenal Urbánek.

Vyšetřovatelům pomohl rozkrýt údajné podezřelé finanční machinace jeden spoluobviněný - účetní Jaroslav Kubiska.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme