Soud odročil jednání v případu ruského 'hackera' Nikulina. O jeho vydání požádaly Spojené státy i Rusko

Pražský městský soud odročil jednání o vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina na 30. května. Mladíkův obhájce Martin Sadílek tvrdí, že nedostal návrh na Rusovo vydání do USA. Přípustností vydání se soud kvůli bezpečnosti zabýval v pankrácké vazební věznici.

Praha (Aktualizováno: 11:36 11. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikulinův advokát Martin Sadílek a vzadu Nikulinovi rodiče.

Nikulinův advokát Martin Sadílek a vzadu Nikulinovi rodiče. | Zdroj: ČTK

Státní zástupkyně Renáta Rychnovská v tvrzení obhájce obstrukce nevidí, na námitku má podle ní obhajoba právo. Do věznice na jednání přišli i Nikulinovi rodiče, účastnil se ho také ruský konzul.

Pražský soud měl projednávat vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, kterého zadržela v Česku loni na podzim policie ve spolupráci s FBI. 

Policisté si přišli pro devětadvacetiletého Jevgenije Nikulina loni v říjnu do hotelové restaurace v centru Prahy. V české vazbě je přes půl roku. Jeho právník Martin Sadílek tvrdí, že není hacker. S počítači prý Nikulin neumí. Jde podle něj o vyšší hru americké FBI.

„Díky tomu, že se od mládí věnuje automobilům, tak se dostal k řadě vlivných osobností. Agenti FBI se ho ptali na osoby jako dcera ministra obrany Ruska. Stal se obětí nějaké politické nebo diplomatické hry," říká Sadílek.

O jeho vydání požádaly hned dvě země – Rusko a Spojené státy. Ve Spojených státech hrozí Nikulinovi za údajné hackerské útoky americké profesní sítě LinkedIn a úložiště Dropbox až třicetiletý trest vězení. Rusové o něj žádají kvůli údajné internetové krádeži z roku 2009. Jevgenij Nikulin popírá vinu v obou případech. Rus by chtěl být raději vydán do vlasti.

O jeho osudu se bude rozhodovat kvůli bezpečnosti přímo ve vězení na Pankráci.

„Všichni musí odevzdat na vrátnici mobilní telefony, veškerou obrazovou techniku včetně notebooků. O jednání mají zájem i zahraniční média," přidává detaily ke zvýšené ostraze mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Konečné slovo v případě vydávání cizinců má ministr spravedlnosti, který nemusí přihlížet k rozhodnutí soudu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme