Soud rozhodne, zda svědek v kauze CASA Daňhel zneužil 15letou dívku

Bývalý pilot a armádní expert Karel Daňhel dnes stane před soudem, který má rozhodnout o tom, jestli zneužil 15letou dívku. Ta přitom svoji výpověď už dříve odvolala. Daňhel obvinění spojuje se svým svědectvím o nákupu předražených letadel CASA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Daňhel u Obvodního soudu pro Prahu 9. | Zdroj: ČTK

„Já to tvrdím od samého začátku, že před soudem ta kauza nemá co dělat. Naše obhajoba je stejná od samého začátku. Jedná se o provokaci tajných služeb a můj klient má být zdiskreditován,“ řekla Radiožurnálu advokátka Karla Daňhela Lucie Hrdá.

Policie ho obvinila loni v červenci. Dívka, kterou měl zneužít, ale nakonec vypověděla, že si všechno vymyslela. Žádný postih jí však nehrozí. V době výpovědi na policii dívce ještě nebylo 15 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Karla Daňhela připomněl redaktor Petr Medek

Daňhel obvinění spojuje s nákupem letadel CASA. Jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k nákupu nových letounů.

Politici a úředníci ministerstva obrany podle něj tlačili na to, aby se nakoupily právě stroje CASA. Když vypovídal na policii, začal mít problémy.

„Byla to spousta drobností, které vyvrcholily odebráním prověrky dosti nestandardním způsobem a s takovým odůvodněním, že je to pro mě nepochopitelné. Já jakožto obyčejný zpracovatel podkladových materiálů jsem nikdy tak, jak je odůvodněno v rozhodnutí ředitele Národního bezpečnostního úřadu, postupovat nemohl,“ řekl už dříve Daňhel.

Podle něj nákup konkrétních letadel prosazoval hlavně tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták. Protikorupční policie ale obvinila ministryni Vlastu Parkanovou. Nenechala totiž zpracovat znalecký posudek na cenu letounů. Parkanová je přesvědčená, že se ničeho nezákonného nedopustila.

Petr Medek, Martina Spěváčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme