Čapí hnízdo mělo být Babišovo soukromé sídlo, řekl bankéř. Babiše mladšího čeká znalecký posudek

  • Městský soud v Praze pokračoval v rozplétání kauzy Čapí hnízdo. Během pondělí vypovídali hlavně lidé spojení s bankou HSBC, která poskytla úvěry na stavbu areálu.
  • První svědek Filip Koutný označil projekt za kuriózní. Podle svých slov se dozvěděl, že Čapí hnízdo mělo být soukromé sídlo šéfa ANO Andreje Babiše.
  • Soudce Jan Šott také vyhověl obhajobě, aby se expremiérův syn Andrej Babiš mladší podrobil znaleckému posudku v oborech psychologie a psychiatrie. Zároveň přidal další dny jednání soudu.
  • U hlavního líčení také v pondělí vypovídají další svědci. Dění v soudní síni sledoval server iROZHLAS.cz minutu po minutě v online reportáži.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 14:03 26. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý zaměstnanec banky HSBC Filip Koutný se podle svých slov dozvěděl o projektu Čapího hnízda od finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Od ní prý zjistil, že původně mělo jít o soukromé sídlo Andreje Babiše. „Opakovaně použila slova, že je to srdeční záležitost pana generálního, jak titulovala pana Babiše,“ popsal získané informace od Procházkové, která by měla přijít k soudu tento týden.

Babiš nad některými jeho slovy kroutil hlavou. A soudce Jan Šott ho dokonce později musel napomenout, aby žádnými komentáři nezasahoval do výpovědi svědka. Koutný také vypověděl, že tři měsíce po výpovědi na policii v neprospěch Andreje Babiše obdržel od banky výpověď.

Pět momentů prvního týdne soudu o Čapím hnízdě: příjezd Babiše mladšího i mlčící rodina

Číst článek

Banka HSBC poskytla finanční úvěry na stavbu Čapího hnízda. Podle Koutného zaměstnanci věděli, že společnost Farma Čapí hnízdo byla napojena na holding Agrofert. Samotná společnost by půjčku od banky HSBC nezískala, dodal.

Babiš se proti jeho slovům ohradil. „Celá výpověď Filipa Koutného je založena na jeho domněnkách a na mě působí velmi nevěrohodně,“ zhodnotil. Zároveň se na následující tři dny soudního líčení omluvil.

Podobně jako Koutný ale vypovídal také František Kopřiva, bývalý generální ředitel české pobočky banky HSBC. Podle něj by bylo velmi nepravděpodobné, že by banka poskytla úvěr Farmě Čapí hnízdo, pokud by neměla žádnou pojistku v podobě větší společnosti.

Soudce Jan Šott pak na úvod pondělního jednání vyhověl obžalobě a nařídil vyšetřit Babiše juniora psychologem a psychiatrem. Znalecký posudek má být hotový do konce listopadu.

Expremiér zpochybňuje synovu způsobilost svědčit před soudem. Babiš mladší již dříve řekl, že je ochoten se případnému zkoumání podrobit. Soud zároveň nařídil další termíny hlavního líčení, a to na 19. až 22. prosince.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch viní expremiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (kandiduje za ANO do Senátu) z dotačního podvodu, když farma žádala o padesátimilionovou dotaci, i když na ni podle obžaloby neměla nárok.

Šaroch v pondělí požádal Babiše, zda by byl ochoten se podílet na dotvoření znaleckého posudku v oboru písmoznalectví. Souvisí to s otázkou pravosti podpisu expremiérova syna Andreje Babiše mladšího na smlouvě o převodu akcií k Čapímu hnízdu a s možností, že smlouvu místo něj podepsal jeho otec. Babišův obhájce Michael Bartončík to však označil za předčasné.

Týden u soudu s Babišem: přísný soudce, hrozná akustika a překvapivé předvolání

Číst článek

Soudce také během dne vyloučil z jednání veřejnost, když se četl posudek o duševním stavu další svědkyně – Babišovy dcery Adriany Bobekové. Ta se minule nedostavila k výslechu a omluvila to zdravotními důvody.

Mezi předvolanými svědky bude tento týden finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková. Babiš junior ji zmínil při své výpovědi, když popisoval, že ho nechala v sídle Agrofertu podepsat dokument, s jehož obsahem se neseznámil.

Soudce si pak na říjen znovu předvolal Evu Filipovou, která po podání žádosti o dotaci kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo.

Podle Deníku N totiž při odchodu ze soudní síně řekla, že Babiš může být rád, že toho neřekla ještě víc. Podle Šotta bude soudu muset vysvětlit, co tím mínila. Bývalý premiér po její výpovědi uvedl, že ho žena asi nemá ráda a přišla s negativní motivací. Filipová následně, když se dozvěděla, že bude znovu vypovídat, sama kontaktovala soud.

Bez vstupenek

Na případ obžalovaného expremiéra Andreje Babiše a Jany Nagyové má soud nyní k dispozici čtyři jednací dny. Ve středu 28. září se totiž kvůli státnímu svátku zasedat nebude. Na každý den je předvoláno zhruba osm svědků.

Souboj o Senát: Vystrčil vs. Nagyová. ‚Vejdu do dveří a požádám o imunitu,‘ plánuje politička ANO

Číst článek

Proces v dotační kauze Čapího hnízda se zatím odvíjí podle programu, který si předem stanovil soudce Jan Šott. Z doposud předvolaných svědků se bez omluvy nedostavila jediná svědkyně, Lenka Kratochvílová, úřednice ze Středočeského úřadu. Soud jí zřejmě nestihl řádně doručit předvolání. Vypovídat ale přišla v pondělí.

Zájemci z řad veřejnosti, kteří se budou chtít pokračování procesu účastnit, se už nemusí prokazovat vstupenkami. Soud se rozhodl, že je již vydávat nebude. Diváci budou mít v jednací síni k dispozici 80 míst. Pokud by kapacita nedostačovala, na balkonu bude dalších 36 míst.

Navržené podmínky

Obžaloba tvrdí, že předseda ANO zajistil, aby společnost Farma Čapí Hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu.

Nagyová pak jako místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo podala v únoru 2008 žádost, která podniku dotaci zajistila. Rekapitulaci celého případu si můžete přečíst zde.

Babiš i Nagyová jakoukoli vinu odmítli. Podle trestního zákoníku hrozí oběma až desetileté vězení, státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Obžalovaná Jana Nagyová odchází na přestávku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vít Kubant, Marie Veselá, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme