Soud s důstojníky StB odročen

Soud se skupinou jedenácti vysokých důstojníků StB, obžalovaných za organizování akce Asanace, byl odročen. Důvodem je fakt, že se pro nemoc omluvili dva obžalovaní. Státní zástupkyně Jana Hercegová si nemyslí, že by šlo o výmluvu, která má zmařit soudní jednání. Důstojníci čelí obvinění z organizování akce, při které bylo donuceno k opuštění republiky 15 lidí. StB k tomu používala fyzické i psychické násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Státní zástupkyně Jana Hercegová si nemyslí, že by šlo o výmluvu, která má zmařit soudní jednání. "Protože obžalovaní jsou starší osoby a ta onemocnění, tak jak byla prezentována, jsou aktuální, tak si myslím, že v žádném případě nejde o nějakou zdržovací taktiku."

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupkyně o odročení

Za akci Asanace bylo už odsouzeno 5 lidí. Asanací se předlistopadová státní bezpečnost snažila donutit signatáře Charty 77 k emigraci.

Jedním z prvních, na koho StB naléhala, byl Ivan Medek, chartista a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky. "Naložili mě do auta, spoutali a dali mi roušku přes oči a odvezli mne do lesa. Tam mne omráčili a nechali mě tam ležet."

Vyhrožovala například také dnešnímu katolickému biskupovi Václavu Malému. "Třeba že když půjdu po ulici, že mne někdo přepadne, že se nedovolám pomoci a samozřejmě že tu existuje Nuselský most, tak že by se mohlo stát že půjdu po něm a budu strčen dolů a abych si představil, co to tedy znamená."

Proces by tak mohl začít nejdříve koncem srpna. Vzhledem k tomu, že obžalovaný Miroslav Marek z Ústí nad Labem je dlouhodobě nemocný, soudkyně uvažuje o tom, že požádá ústecký okresní soud, aby jeho případ projednal samostatně.

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme