Soud s 'pirátem z D1' a agresivita za volantem

Na českých silnicích přibývá bezohlednosti a agresivity. Podle výzkumu ČVUT potkáte agresivního řidiče každých 16 kilometrů. Jezdí nepřiměřeně rychle, riskantně předjíždějí nebo kličkují a problikávají pomalejší šoféry dálkovými světly. Spravedlnost je většinou na takové piráty silnic krátká. Pokud krkolomný manévr neskončí nehodou, policie jen těžko zajišťuje svědky a důkazy. Zcela bezzubá ale česká justice na piráty silnic není. Prokázal to případ březnové nehody na dálnici D1.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič za volantem (ilustrační foto)

Řidič za volantem (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

„Z mého pohledu došlo k neobratnému předjíždění vozidla Mazda a následnému vyjetí tohoto vozidla z tělesa dálnice,“ popisoval nehodu její viník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ ‚piráta z dálnice D1‘ připomíná Martin Drtina

Řidič Luboš Lacina měl tu smůlu, že jeho manévr zachytily dálniční kamery. Z nich soudní znalec Aleš Vémola došel k závěru, že stržení volantu bylo tak prudké, že málem vedlo ke smyku:

„Vyhýbací manévr, nebo to zařazování se z levého do pravého pruhu, bylo na hraně fyzikálních možností. A to není možno považovat za standardní.“

Auto mladého páru po agresivní kličce vyletělo z dálnice a po několika přemetech skončilo na střeše. Jen zázrakem šestadvacetiletá řidička a její přítel vyvázly z nehody jen s oděrkami.

„25 let jsem soudil dopravní nehody a skutečně jsem se nestkal s dopravní nehodou, u které by byl takové okolnosti a osádka vozidla vylezla v podstatě bez jakýchkoliv zranění,“ řekl soudce Ivo Zelinka.

Trestní senát poslal zatím nepravomocně Lacinu na 5 let do vězení. Ještě o dva roky déle si nesedne za volant.

„Samozřejmě jsme se vyrovnali a omluvil jsme se. Odvolali jsme se a budeme bojovat dál,“ uvedl Lacina po vynesení rozsudku.

Signál pro všechny řidiče

Videozáznam nehody se tak zřejmě bude promítat i u vrchního soudu. Státní zástupce Tomáš Milec připouští, že nebýt nahrávky z dálniční kamery, nejspíš by případ skončil jen v přestupkovém řízení:

„Jsem rád, že soud došel k takovémuto závěru, a myslím si, že je to skvělý signál pro všechny slušné řidiče.“

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

Manažer plzeňského pivovaru Luboš Lacina se stal symbolem vzrůstající agresivity na silnicích. Následovaly další případy, kdy si řidiči rozepře mezi sebou vyřizovali pěstmi, replikami historických mečů nebo dokonce střelnými zbraněmi. Morálku ve společnosti nezměníme, chceme ale alespoň nástroje pro postih pirátů silnic, říká šéf dopravní policie Leoš Tržil:

„Měli bychom se do budoucna zamyslet nad řešením otázky ‚osoby blízké‘. To totiž zneužívá řada řidičů při rychlé jízdě a může to být i spojeno s agresivitou. Další věcí je vymahatelnost práva.“

Pozměněný bodový systém začne platit od nového roku, výmluvám na osobu blízkou ale zatím konec není.

ZPĚT NA ROK V ČESKU

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme