Soud s prokurátorkou Milady Horákové začal bez obviněné

U Městského soudu v Praze začalo hlavní líčení s bývalou komunistickou prokurátorkou Ludmilou Brožovou-Polednovou. Obžaloba ji viní ze spoluúčasti na justiční vraždě čtyř lidí, které se měla dopustit před 57 lety při procesu s Miladou Horákovou a společníky. Polednová se k soudu ze zdravotních důvodů nedostavila, ale požádala senát, aby se soudní jednání konalo v její nepřítomnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud s Ludmilou Brožovou-Polednovou | Zdroj: ČTK

Brožová-Polednová je obviněna z vraždy ve spolupachatelství, protože se podílela na procesu, kde byl rozsudek na politickou objednávku předem určen s cílem fyzické likvidace obviněných. Hrozí jí až patnáctiletý trest vězení.

Stíhání Brožové-Polednové začalo poté, co vyšetřovatel Ilja Pravda předložil důkazy, že bývalá prokurátorka o musela o zmanipulování případu s Horákovou vědět. "Předseda státního soudu konstatuje ve zprávě pro ministerstvo spravedlnosti, že před samotným průběhem soudního řízení byly dohodnuté dokonce tresty, které obžalovaní v procesu dostanou," řekl již dříve Pravda.

Hlavní líčení dnes začalo čtením obžaloby, poté soudce Petr Braun přečetl výpověď, kterou Brožová-Polednová učinila v Plzni, kde dnes žije. Zazněly také citace z historických dokumentů z procesu s Miladou Horákovou.

Brožová-Polednová na nedávno objevených rozhlasových záznamech pronáší i tato slova: "Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky."

Kromě obecně známých historických dokumentů dnes všechny přítomné doslova zvedla ze židle citace z anonymního dopisu bývalého dozorce z pankrácké věznice. Ten, aby prý před smrtí ulevil svému svědomí, poslal na Úřad pro dokumentaci zločinů komunismu svědectví o chování Brožové-Polednové při výsleších a popravách.

Na popravy prý prokurátorka chodila nejen z povinnosti, ale i ze zájmu. Pořizovala si tam i fotografie, s nimiž se pak měla chlubit na komunistických schůzích. Anonym citoval její údajná slova při popravě Milady Horákové. Měla se smíchem říct: "Nelamte jí vaz ve smyčce, uduste ji tu svini, ať si něco užije." Do jaké míry ale soud vezme v potaz tento dopis, není jasné. Autor se prý ze strachu z bývalých příslušníků StB nepodepsal.

Soud otevřel případ justiční vraždy Milady Horákové po sedmapadesáti letech. Jaký význam by měl po takové době případný rozsudek, řekl poslední žijící odsouzený v procesu s Horákovou Josef Lesák. "Má to smysl, poněvadž se nenaskytlo v této zemi dostatek vůle, aby zločiny, které byly spáchány komunisty, byly řádně prošetřeny a potrestány okamžitě, když se komunistický režim zhroutil."

Politička a právnička Milada Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších 12 lidí - Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl k trestu smrti, další čtyři na doživotí a pět dostalo různě dlouhé tresty vězení. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla Horáková až v roce 1990.

Nyní pětaosmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal. Před několika lety policie stíhala vedoucího vyšetřovatelů v procesu Milana Moučku. V roce 2003 ale státní zastupitelství věc zastavilo.

Marek Janáč, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme