Soud s Rittigem a Nečasovou spěje ke konci. Zbývají závěrečné řeči a verdikt

Soud chce v úterý vynést rozsudek v kauze údajného úniku informací Bezpečnostní informační služby. Obžalobě čelí celkem čtyři lidé. Mezi nimi jsou i lobbista Ivo Rittig a bývalá šéfka sekretariátu premiéra Jana Nečasová, dříve Nagyová. V roce 2012 údajně vyzradila utajenou zprávu, kterou dostal od civilní rozvědky tehdejší předseda vlády Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu | Foto: Filip Jandourek

Soudce Petr Novák v pondělí pokračoval v projednávání případu po několikaměsíční přestávce. Hlavní líčení začalo loni v květnu, hned několikrát se pak ale odročovalo. Mimo jiné kvůli nemoci obžalovaného lobbisty Ivo Rittiga.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s Rittigem a Nečasovou spěje ke konci. Zbývají závěrečné řeči a verdikt. Případ sleduje reportérka Veronika Hlaváčová

Soud kvůli tomu vypracovat i znalecký posudek, jestli si nemoc nevymýšlí a nesnaží se jednání protahovat.

Znalec podle soudce Nováka potvrdil, že byl Rittig skutečně nemocný.

„Říkal jsem si, že vyvrátí případnou domněnku, jestli omluva nebyla účelová. Konstatovali jsme, že je důvod přibrat znalce. Znalec potvrdil, že omluva byla reálná, že byl skutečně nemocný. Proto jsme to akceptovali,“ vysvětlil Novák.

Soud v pondělí jednal částečně neveřejně. Dokončil dokazování a v úterý chce po závěrečných návrzích vynést rozsudek.

Kauza údajného úniku informací BIS
Obžaloba tvrdí, že se Rittig a někdejší poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra dověděli v roce 2012 od šéfky premiérova sekretariátu Jany Nečasové (tehdy Nagyové) a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS), že premiér Petr Nečas (ODS) dostal od šéfa civilní rozvědky utajený materiál. Dovodili, že se týká právě jich, a Rittig proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která prý právníkovi obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány. Obžaloba vychází především z prostorových odposlechů Rittigových schůzek v pražském hotelu Ventana.
Zdroj: ČTK

U Městského soudu v Praze se ráno sešli všichni čtyři obžalovaní. Lobbista Ivo Rittig, právník David Michal, poradce Tomáš Jindra i někdejší vysoce postavená úřednice Jana Nečasová. Bývalá šéfka sekretariátu premiéra se nicméně z odpoledního jednání omluvila. Její právník Eduard Bruna ale ujistil, že na závěrečné řeči u soudu bude.

„Přesvědčil jsem ji, aby měla krátkou závěrečnou řeč, takže ji uslyšíte. Má tři samostatné kauzy, tahle je důkazně absolutně nejslabší,“ dodal Bruna.

Žalobce Rostislav Bajger chystá asi půlhodinovou závěrečnou řeč, návrh trestů zatím tají. Obžalovaní si v pondělí stěžovali na údajnou nezákonnost odposlechů. Bajger z jejich neuznání soudem obavy nemá.

„V této trestní věci bylo vše zákonné. Myslím, že názory obžalovaných vychází trochu z neznalosti prověřování,“ uvedl Bajger.

Nečasové hrozí v případě prokázání viny až osmileté vězení, Rittigovi, Jindrovi a Michalovi může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody. Všichni obžalovaní od začátku kauzy popírají vinu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme