Mohl bych vypovídat později? Není mi dobře, snad se to zlepší, požádal Dbalý soud a odešel

Vladimír Dbalý odmítl vypovídat a hned během prvního jednacího dne opustil soud. Exřediteli Nemocnice Na Homolce obžalovanému kvůli 12milionovým úplatkům za poradenství podle jeho slov není dobře. Výslech prý absolvuje až později. Městský soud v Praze v pondělí téměř s ročním zpožděním právě kvůli Dbalého údajným zdravotním potížím začal projednávat druhou větev velké korupční kauzy Nemocnice Na Homolce.

Praha (Aktualizováno: 12:55 23. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Chtěl jsem požádat, abych mohl vypovídat jako poslední. Mně není dobře, doufám, že se to zlepší,“ řekl Dbalý předsedkyni senátu Haně Hrnčířové. Ta jeho návrh odmítla s tím, že jeho výslech nelze odsunout na později.

'Rittigův' advokát u soudu vytáhl knihu Žáby v mlíku. Nemocnice Na Homolce prý díky jeho kanceláři ušetřila

Číst článek

„Takový procesní postup neznám, teď buď budete vypovídat, nebo využijete svého práva, nebudete vypovídat a později požádáte, že chcete znovu vypovídat.

Neznám způsob ‚budu vypovídat později‘,“ řekla Dbalému. Stíhaný lékař nakonec výslech odmítl. Na chodbě před novináři odmítl upřesnit, co mu je, a po přestávce požádal, aby hlavní líčení pokračovalo bez něj. Vypovídat by prý mohl v průběhu týdne.

Dbalého zdraví zbrzdilo objasňování celé korupční kauzy. Lékař kvůli údajným psychickým potížím nemohl chodit k hlavnímu líčení ani se seznamovat se spisem. Detektivové ho kvůli tomu sledovali, a státní zástupce dokonce navrhl, aby se vrátil do vazby. Exředitel Nemocnice totiž podle něj simuloval.

„Sledování ukázalo, že obviněný neuvádí svému lékaři a orgánům činným v trestním řízení pravdu,“ konstatoval. Soud nakonec návrh na vzetí Dbalého do vazby zamítl, lékař si na sledování stěžuje u Ústavního soudu. V pondělí se exředitel Nemocnice Na Homolce na veřejnosti ukázal po delší době, otázky novinářů odmítal.

Obžalovaná účetní nedorazila

Na první den hlavního líčení nedorazila další obžalovaná, účetní Emilie Bialešová, která se omluvila kvůli zdraví. Další obžalovaní - advokáti David Michal, Roman Žďárek a manažer Zdeněk Čáp - k městskému soudu přišli.

Poslední jmenovaný přečetl prohlášení, v němž obžalobu odmítl. Nemocnici prý poradenství poskytoval. Podle policie se však nic takového nedělo. Čáp přitom nemocnici fakturoval 3000 korun za hodinu práce, od nemocnice inkasoval desítky tisíc korun měsíčně. Stačilo, že každý měsíc zaslal počet „odpracovaných“ hodin.

‚Žádné úplatky, ale standardní péče‘

Dbalému podle svých slov úplatky nedával, v restauracích pouze platil účty, lékaři dával láhve alkoholu, doutníky nebo sběratelské předměty. „Já toto nenazývám úplatky, ale standardní péčí o klienta,“ argumentoval Čáp.

Podle obžaloby, kterou na úvod přednesl státní zástupce Zdeněk Matula, Nemocnice Na Homolce podle policie za zmanipulované poradenství vyplatila za vlády Vladimíra Dbalého téměř 200 milionů korun. Sám Dbalý díky tomu údajně dostal úplatky 12 milionů korun.

Pokud lékaře soud uzná vinným, může jít až na 12 let za mříže za přijímání úplatků, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Policie ho navíc navrhla obžalovat ve třetí větvi případu, která je prozatím poslední. Stíhání se opět týká tří okruhů nemocničních zakázek, mimo jiné dodávky pro pracoviště navigované chirurgie.

Kriminalisté tvrdí, že Dbalý a ostatní obvinění způsobili nemocnici škodu přes deset milionů korun. Stíhají je za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Exředitel Nemocnice Na Homolce je stíhán také kvůli údajné korupci při digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme