Soud s Vladimírem Hučínem byl odročen

Přerovský okresní soud odročil proces s bývalým důstojníkem BIS a předlistopadovým disidentem Vladimírem Hučínem, aniž začal podstatu případu vůbec projednávat. Krajský soud totiž musí nejdříve rozhodnout o stížnosti Hučínových obhájců na podjatost přerovského senátu. Hučín je obviněn z celkem sedmi trestných činů - mimo jiné z nedovoleného ozbrojování, neuposlechnutí rozkazu a z šíření poplašné zprávy. Téměř rok je už ve vazbě. Ještě před odročením případu soud rozhodl o vyloučení veřejnosti z tohoto procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Vladislav Galgonek

Krátce po osmé hodině ráno se jednací síň přerovského soudu zaplnila doslova do posledního místa. Zahájení líčení s Vladimírem Hučínem sledovala kromě novinářů a příznivců obviněného také zástupkyně Kanceláře prezidenta republiky Lenka Hofmanová z oddělení stížností a milostí. Hned po úvodním seznámení s jednotlivými body obžaloby označili oba Hučínovi obhájci předsedu senátu Michala Jelínka za podjatého a vyzvali ho, aby z procesu odstoupil. Podle nich totiž přijal obžalobu, ve které policisté a žalobci nepovolili obhajobě žádný navrhovaný důkaz.

"Od počátku toho řízení a ve fázi, kdy se to dostalo k soudu, měl předseda senátu zkoumat, zda ta žaloba je po právu a zda nemá vady, které jsme tady uvedli. Ty vady má zásadního charakteru, čili my z toho vyvozujeme, že je pan soudce podjatý", řekl advokát Stanislav Devátý.

Soudce Jelínek oznámil, že námitky advokátů vůči jeho podjatosti byly senátem označeny jako neopodstatněné. Zároveň prohlásil další líčení za neveřejné, což vyvolalo v soudní síni bouřlivou reakci. Obhájci následně označili za podjatý celý senát a soudce nakonec nechal soudní síň vyklidit.

Vyloučení veřejnosti z projednávání případu hned v úvodu požadovala státní zástupkyně Lenka Šromová. Argumentovala tím, že mezi předvolanými svědky jsou i příslušníci BIS a že před soudem budou čteny některé tajné spisy.

Vladimír Hučín na postup soudu reagoval odmítnutím své další účasti u soudního jednání. Svůj názor prý změní poté, co krajský soud rozhodne o námitce proti podjatosti soudce Jelínka i celého senátu. Okresní soud nakonec ještě před začátkem projednávání podstaty celé kauzy proces odročil.

Při uzavřeném jednání mají veřejnost zastupovat čtyři důvěrníci, které navrhla obhajoba. Jsou jimi pravicový aktivista John Bok, sestra bratrů Mašínových Zdena Mašínová, přerovská advokátka Jitka Palacká a předseda přerovské pobočky Konfederace politických vězňů František Přeslička.

Bývalý kapitán kontrarozvědky Vladimír Hučín, známý také ze svých rehabilitačních procesů, všechna vznesená obvinění odmítá. Podle něj byla vykonstruovaná s cílem zbavit se nepohodlného člověka, který tvrdošíjně poukazuje na působení prominentů komunistického režimu ve státní správě, v justici a v řadách policie. Pokud soud jeho vinu uzná, hrozí mu až 10 let vězení.

Snímky ze soudního líčení v V. Hučínem najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme