Soud s Vladimírem Hučínem opět odročen

Senát Okresního soudu v Přerově nedokázal rozhodnout, zda obhájci Vladimíra Hučína musejí mít bezpečnostní prověrku. Důvodem jsou nejasnosti ve výkladu novely zákona na ochranu utajovaných skutečností. Soud proto neveřejné hlavní líčení s bývalým kapitánem olomoucké civilní kontrarozvědky odročil a věc předal k posouzení Ústavnímu soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Hučín | Foto: Česká televize

Bývalý agent civilní kontrarozvědky čelí sedmi obviněním, za které mu hrozí až desetiletý trest vězení. Někdejší disident dosud všechna obvinění odmítá jako vykonstruovaná. Přestože Vladimír Hučín v předchozích hlavních líčeních už vypovídal ke všem bodům obžaloby i teď měl soud pokračovat v dokazování.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Zemková: Soud s V. Hučínem odročen

Jak připomíná reportérka Jana Zemková, senát musel rozhodnout, zda v tomto procesu, kde zaznívají utajované skutečnosti, musejí mít obhájci bezpečnostní prověrku. Přerovský soud se proto obrátí na Ústavní soud, aby rozhodl, zda novela není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje svobodnou volbu obhájce. "Novela zákona o utajovaných skutečnostech může být v rozporu s Listinou základních práv a svobod a s úmluvou o ochraně základních lidských práv. Podle našeho názoru by se tím proto měl zabývat Ústavní soud, kterému spis neprodleně odešleme," řekl novinářům soudce Michal Jelínek.

Hučínův obhájce Stanislav Devátý má názor, že novela je nedokonalá a v přímém rozporu s Listinou základních práv a svobod. "Tento zákon je paskvil a není možné, aby mi v této zemi určoval někdo, kdo mne bude hájit," řekl Devátý Českému rozhlasu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme