Soud se dodíval na videozáznam výpovědi Salačové. Ve čtvrtek by se měl dostat ke slovu zase Rath

Korunní svědkyně v kauze poslance Davida Ratha podnikatelka Ivana Salačová dnes sledovala samu sebe v soudní síni na televizní obrazovce. Už třetí den se tu promítaly záznamy z jejích výslechů na policii. Pro žalobce je její výpověď stěžejní, proto jí také přiznal postavení spolupracující obviněné. Salačovou zítra čekají doplňující otázky a ke slovu by se měl zase dostat Rath.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednatelka jedné ze stavebních firem Ivana Salačová u Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Po sérii přehraných výslechů i její výpovědi si označení spolupracující obviněné Salačová podle státního zástupce Petra Jiráta plně zaslouží. Ve třetí a závěrečné výpovědi Salačová detailně popsala mechanismus korupce ve veřejných zakázkách ve Středočeském kraji.

„Svědectví je věrohodné zejména proto, že odpovídá ostatnímu obsahu spisu. Když by si někdo dal tu práci a přiřadil k jednotlivým částem její výpovědi konkrétní odposlechy, tak uvidí, že každému jejímu údaji odpovídá nějaký údaj v odposlechu nebo smsce,“ říká její advokát Vojtěch Veverka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní slyšení i detaily celé kauzy shrnul redaktor Českého rozhlasu Petr Sehnoutka.

Výpověď Salačové zásadně přitěžuje obžalované exředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a jejímu příteli exposlanci Petru Kottovi.

Žalobce i Salačová je označili za ty, kteří tendry nejvíc ovlivnili. Například v případě hostivického gymnázia si měli říct o úplatek ve výši tří milionů korun a Salačové umožnili nastavit kritéria zakázky tak, aby vyhrála předem vybraná firma, kterou se stala stavební firma Pohl, a podnik Salačové pak byl jejím subdodavatelem.

O úplatek měli Pancová s Kottem žádat i u další zakázky na opravu zámku v Buštěhradu. Chtěli 24 milionů korun. Z tohoto tendru ale Salačová nakonec ustoupila. Přesto spřízněné firmě nastavila zakázku na míru a pomohla jí proplatit přes fiktivní faktury několik milionů na provize.

Soud přehrává poslední z policejních výslechů Salačové. Poprvé se v něm zmiňuje o Rathovi

Číst článek

Pancová s Kottem to už předtím odmítli. Jejich obhájce Lukáš Blahuš poukazuje na to, že Salačová není věrohodná. „Je potřeba se na ty všechny výpovědi podívat v komplexu, to znamená, jestli ta prvotní výpověď, která byla zřejmě o trošku jiná, než výpověď poslední,“ uvedl Blahuš.

Prostor pro vyjasnění těchto rozporů dostane i při zítřejších doplňujících otázkách na obžalovanou podnikatelku.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme