Soud se nebude zabývat Grebeníčkovými slovy na adresu Šikoly

Pražský městský soud zamítl žalobu na šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka. Téměř dva miliony korun po něm požadoval účastník protinacistického odboje Čestmír Šikola. Grebeníček ho totiž označil za mstivého a zákeřného člověka, který se neštítí ani lži. Ve své knize, kterou napsal předseda komunistů ve spoluautorství se Silvestrem Nováčkem, navíc zpochybnili poslání výsadkové skupiny, v níž bývalý radista působil na území protektorátu Čechy a Morava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Šikola se domáhal morálního a finančního zadostiučinění za Grebeníčkovy výroky na tiskové konferenci v roce 1998. Grebeníček o něm hovořil jako o mstivém a zákeřném člověku, který se neštítí ani lži. O konferenci informovaly Haló noviny. Rozsudek není pravomocný a lze se proti němu odvolat.

Právní zástupce Miroslava Grebeníčka je s výrokem soudu spokojen. Domnívá se totiž, že se šikola snažil šéfa komunistů pouze očernit. "Rozsudek soudu pokládám za spravedlivý a už jsem navrhl, aby se obě strany vzdaly práva odvolání, protože celou kauzu pokládám za trapnou. Protože takovéhle věci se nedají před soudem tímto způsobem vyřešit, otázky morálky před soud ani nepatří."

Šikolův obhájce Tomáš Sokol zvažuje, zda se proti dnešnímu rozsudku odvolá. "Snad mělo být klientovi někdy dáno na vědomí, kdo jakou z těch pasáží psal. Ale tady si musím počkat na to, jak to bude znít v tom písemném odůvodnění, protože podle mého názoru bez ohledu na to, co později spoluautoři říkají, jestliže jsou tam oba dva podepsánitak by za to oba dva měli odpovídat, ať už si oni chtějí tu odpovědnost rozdělit, jak chtějí."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme