Soud se senátorem Železným byl odročen na konec roku

Jen krátce trvalo hlavní líčení v ostře sledovaném případu senátora a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného a Čechoameričana George Novotného. Samotný proces začne až v prosinci. Rozhodl tak pražský městský soud kvůli tomu, že dnes na jednání nepřišel druhý obžalovaný - galerista Novotný. Oba muži jsou podezřelí ze sedmimilionového celního úniku při dovozu obrazů. Za to jim hrozí pět až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Michal Krumphanzl

George Novotný je už přes rok a půl ve Spojených státech a naše ministerstvo spravedlnosti se mu snaží doručit obžalobu a předvolání. Zatím ale bezvýsledně. "Nepřevzal si doručenku. Ta se doručuje do Ameriky prostřednictvím ministerstva spravedlnosti a tam zase ministerstvo spravedlnosti prostřednictvím policie," vysvětluje obhájce Novotného Vít Široký.

Podle soudu ale není důvod, aby české úřady George Novotného stíhaly jako uprchlého. Neexistují totiž důkazy, že by se pobytem v cizině trestnímu stíhání vyhýbal. Podle obžaloby měl Novotný převézt do Česka bez uhrazení cla vzácné obrazy, které v cizině koupil právě Vladimír Železný.

Železný ale spoluvinu odmítá a tvrdí, že galeristovi peníze na zaplacení cla dal. "Jediným důkazem o tom, že já jsem věděl, že pan Novotný špatně proclívá obrazy, je jeho prohlášení. Všechny ostatní důkazy, které tam jsou - a to ovšem samozřejmě musí posoudit soud - svědčí pro to, co říkáme my."

Hned potom, co v dubnu 2001 padlo v této kauze obvinění, Železný téměř sedmimilionovou částku uhradil. Jeho obhájce Josef Monsport dnes uvedl, že do prosince bude moci soudu předložit další důkazy o Železného nevině.

Železný i Novotný čelí také jiným obviněním. Bývalý šéf Novy je třeba podezřelý z poškozování věřitele, galerista pak z vydírání samotného Železného, nedovoleného ozbrojování a ze zpronevěry obrazů.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme