Soud se Štrougalem může pokračovat

Ministr spravedlnosti nedoporučil zastavení trestního stíhání někdejšího komunistického premiéra Lubomíra Štrougala. Ten je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby Štrougal - ještě jako ministr vnitra - v roce 1965 zmařil stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti, kteří brutálním způsobem vyslýchali trojici mužů podezřelých z protistátní činnosti. Vyslýchané muže poté nechali usmrtit z obavy, aby se veřejnost nedozvěděla o vyšetřovacích praktikách StB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček, Štrougalův spis zaslal na ministerstvo Obvodní soud pro Prahu 7. Soudce totiž dospěl k závěru, že jeho případ zřejmě podléhá přezkumnému řízení v rámci amnestie, protože obžalovanému v době vyhlášení amnestie bylo více než 60 let. Podle amnestie, kterou vyhlásil prezident Havel v roce 1990, se stíhání lidí starších 60 let u některých trestných činů automaticky zastavovalo a u dalších je ministr spravedlnosti povinen přezkoumat, zda není vhodné je zastavit také. Pro předložení návrhu na zastavení stíhání Lubomíra Štrougala ale ministr Jaroslav Bureš neshledal důvody.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme