Soud se Štrougalem pro nemoc odročen

Soudní jednání s bývalým komunistickým premiérem a ministrem vnitra Lubomírem Štrougalem bylo odročeno na neurčito. Důvodem je Štrougalova nemoc. Bývalý komunistický předseda vlády a ministr vnitra čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V roce 1965 měl jako ministr překazit trestní stíhání skupiny členů StB za vraždu. Obvodní soud Štrougala zprostil viny. Státní zástupkyně se ale odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Předsedkyně senátu Eva Buriánková dostala zprávu o Štrougalově pobytu v nemocnici už minulý týden. Stále však nebylo jisté, zda nakonec obžalovaný bude propuštěn a líčení se zúčastní. Štrougala sice lékaři propustili do domácího ošetřování včera, ale jeho neschopenka stále platí, Soudkyně Buriánková tvrdí, že jakmile dostane zprávu o ukončení nemoci obžalovaného, do 14 dní nařídí líčení.

Štrougal trvá na své nevině. "Vy pořád píšete, že Štrougal chránil vrahy, což není pravda." V případu měli podle něj prsty jiní lidé. "Byli tam okolnosti vedoucích činitelů, kteří museli o něčem vědět, mohli něčemu zabárnit a měli to včas prošetřit."

Mluvčí Úřadu dokomentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb Radiožurnálu řekl, že úřad předložil státnímu zastupitelství dost materiálů, které by Štrougala usvědčily: "Svědci, kteří doposud žijí, byli vyslechnuti, takže návrh na podání obžaloby, kterou dával vyšetřovatel našeho úřadu, a posléze obžaloba, kterou dávalo příslušné státní zastupitelství, byla založena na sadě nepřímých důkazů a že těch důkazů bylo dost na to, aby mohla být vyslovena vina. Už bych nespekuloval o tom, jaká měla být výše trestu, ale každopádně vina měla být vyslovena."

Nečekalo se, že by městský soud nějak zásadně změnil verdikt obvodního soudu z letošního roku. Důvodem je to, že archivní materiály a prameny už nedovolují předložit další důkazy, které by mohly jasněji prokázat vinu či nevinu Štrougala.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme