Soud se vrací ke kauze 'poslaneckých trafik'. Obžalovaným je i expremiér Nečas

Výslechem svědků pokračuje kauza údajného uplácení poslanců takzvanými trafikami. Obžalovaný je bývalý premiér Petr Nečas, někdejší šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová, dnes Nečasová, a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová u soudu | Foto: Filip Jandourek

U Obvodního soudu pro Prahu 1 mají ve čtvrtek svědčit mimo jiné lidé ze státních podniků, kde údajně měli mít slíbené Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa lukrativní posty. Jde o Český Aeroholding nebo Čepro.

Před čtyřmi lety vypukla Nagygate. Co vyvolala a kam se dosud vyšetřování dostalo?

Číst článek

Během zářijového jednání svědčil mimo jiné někdejší poslanec ODS Tluchoř. „Zcela zásadně a kategoricky vylučuji, že by mi kdykoli Petr Nečas, Roman Boček nebo Jana Nagyová učinili nabídku, slib, nebo dokonce dali jakýkoli úplatek. Ať už formou pracovního místa, jakékoliv funkce nebo jakoukoliv jinou formou,“ vypověděl tehdy Tluchoř.

Všichni obžalovaní popírají vinu. Expremiér a bývalý předseda ODS Petr Nečas už dříve uvedl, že nikomu nic nenabízel. Pouze se prý snažil řešit rozkol v ODS.

Obžaloba tvrdí, že Nečas podplatil tři poslance příslibem „trafik“, aby ve sněmovně dokázal prosadit vládní daňový balíček. Nečasová a Boček pak podle obžaloby Nečase v roce 2012 navedli k podplacení „rebelů" Fuksy, Tluchoře a Šnajdra.

Podle spisu přislíbili trojici politiků lukrativní místa výměnou za složení poslaneckých mandátů. Vláda s prosazením balíčku spojila hlasování o důvěře.

Expremiérovi a Bočkovi hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm, protože je obžalována také z krácení daní u luxusních darů, které dostávala v době, kdy zastávala funkci šéfky premiérova kabinetu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme