Soud se znovu zabývá vraždou Roma Absolona

Krajský soud v Hradci Králové dnes znovu rozhoduje o osudu 22letého skinheda Vlastimila Pechance, kterého letos v březnu poslal za vraždu svitavského Roma Oty Absolona na 13 let za mříže. V rozsudku konstatoval, že muže usmrtil třemi bodnými ranami do horní části těla a důvodem útoku byla rasová nenávist. Vrchní soud však tento rozsudek zrušil a nařídil nové líčení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Pechanec | Foto: Alexandra Mlejnková

Vrchní soud ve svém rozhodnutí upozornil na rozpory ve výpovědích svědků usvědčujících Vlastimila Pechance a také na posudek znalce, který tvrdí, že Pechanec vraždit nemohl. Stejného názoru je i Jakub Polák, který původně působil ve funkci zmocněnce družky zavražděného Roma a v současnosti se případem zabývá jako nezávislá osoba.

"V místě, kde mohli zasadit ty smrtelné rány, seděli nejméně dva další příslušníci z hnutí skinheads, po pravém boku Oty Absolona, a v pozici, kdy v podstatě ani nemuseli vstát a mohli ho zasáhnout. Pechanec ale rozhodně, jak to konstatuje i soudní znalec, prostě ty smrtelné rány vést nemohl. Neodpovídá směr, poloha těch bodných ran," uvedl Jakub Polák.

Ani jeden z dnes vyslechnutých svědků napadení Oty Absolona neviděl. Oba jen popisovali pohyb obžalovaného Pechance v prostorách diskotéky a jeho oblečení. To je právě jedna z důležitých věcí, o které se opírá obžaloba i obhajoba. Ti, co popisují vraha, tvrdí, že byl celý v černém. Někteří svědci však vypověděli, že Pechanec měl bílé rifle i tričko. S sebou měl však tmavou bundu, kterou si střídavě oblékal a svlékal. Ani jeden z dnes vyslechnutých svědků však nedokázal říci, zda v době po útoku měl právě tuto bundu oblečenu.

Soudu ještě zbývá vyslechnout jednoho svědka a k celé věci se má vyjádřit soudní znalec. Ten by měl říci, zda z místa, kde Pechanec stál, mohl zasadit smrtelné rány.

Jiří Máslo, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme