Kvůli pochybení strávil muž nezákonně přes dva měsíce ve vazbě. Soudce byl potrestán snížením platu

Pražský soudce Petr Novák bude půl roku pobírat o pět procent nižší plat. Kvůli jeho opomenutí zůstal muž odsouzený za majetkovou trestnou činnost předloni na jaře 75 dní nezákonně ve vězení. Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí akceptoval dohodu o vině a kárném opatření, kterou mezi sebou uzavřeli Novák a jeho nadřízený, předseda Obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Podle předsedy kárného senátu Tomáše Langáška ohrozil Novák důvěru v nezávislé rozhodování(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novákovo pochybení nastalo po obnově řízení. Trestní řád říká, že pokud někdo vykonává trest odnětí svobody a dojde k obnově, je nutné neprodleně rozhodnout o případné vazbě, což Novák neudělal. Na chybu se přišlo až v následujícím roce.

Touha po moci, okázalosti a luxusu, líčí rozsudek motivy exředitele Dbalého, souzeného za korupci

Číst článek

Soudce v pondělí pochybení uznal v plném rozsahu. Připomněl, že v jednací místnosti tehdy nebyl obžalovaný osobně přítomen, takže si neuvědomil, že je tou dobou ve výkonu trestu.

„Lidově řečeno mě to netrklo, když jsem ho neměl v jednací síni,“ řekl soudu Novák. Až do začátku dalšího trestu odnětí svobody, tedy 75 dní, tak muž zůstával ve vězení bez zákonného podkladu.

Člověk, kterého se pochybení týkalo, vykonává trest za jinou trestnou činnost ve věznici na Pankráci. Ve hře je možnost zkrátit mu nynější trest o počet dní, které strávil za mřížemi bez zákonného podkladu. Byla by kvůli tomu nutná obnova řízení. „Snažím se odčinit škodlivý následek,“ řekl Novák, který se s podnětem obrátil na státní zastupitelství.

Podle předsedy kárného senátu Tomáše Langáška porušil Novák zaviněně povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé rozhodování. Uložený postih je podle něj „na samé hranici toho, co už by bylo nutné považovat za nepřiměřeně mírné“. K polehčujícím okolnostem patří Novákova sebereflexe. Soudce se dobrovolně vzdal funkce člena soudcovské rady a přistoupil na dohodu s nadřízeným, tedy musel uznat pochybení.

Kárný senát kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 zasedal v pondělí formou videokonference. Senát byl v Brně v jinak prázdné jednací místnosti. Ve vedlejší síni přenos sledovali novináři. Účastníci řízení byli v Praze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme