České soudy trápí nedostatek přísedících. Bez laiků nemůžou pracovat a musí protahovat některá řízení

Některé české soudy nemají dost přísedících. Laičtí soudci z lidu jsou přitom v senátech potřeba – ze zákona pomáhají rozhodovat většinu trestních a pracovně-právních věcí. Bez nich soudy nemůžou pracovat a některá řízení se kvůli tomu protahují.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze

Krajský soud v Praze | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Můj první případ byl rovnou vražda. To jsem nečekal, že od začátku budu toto soudit,“ říká Miloš Růžička. V běžném životě prodává počítače. Poslední roky ale také obléká talár u Krajského soudu v Praze. „Od roku 2019 sem chodím pravidelně – tak sedm až osmkrát do roka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

České soudy trpí nedostatkem přísedících

Pomáhal rozhodovat i v případě posledního neodsouzeného člena Berdychova gangu. Být přísedícím ho baví. „Vzdělání nemám, ale bavily mě věci ohledně soudů a advokátů, koukal jsem se hodně na filmy ze západního i z našeho prostředí,“ vysvětluje.

Laičtí soudci z lidu sedí po boku předsedy senátu. Můžou se při jednáních ptát svědků, nahlížet do spisu a na konci spolurozhodují o vině a trestu.

Přísedících je příliš málo

Minulá vláda chtěla laické soudce pro většinu trestních kauz i pracovních sporů zrušit. Senát s tím ale nesouhlasil. Přesto mají některé soudy problémy sehnat dostatek přísedících. To je případ i krajského soudu v Plzni.

Hamáček se neodvolal proti rozsudku ohledně článku o cestě do Moskvy. Definitivně tak prohrál soud

Číst článek

„V ideálním případě by bylo vhodné najmenovat do každého senátu další tři až čtyři přísedící, tedy celkově navýšit jejich počet cca o 20 osob,“ říká mluvčí soudu Jana Rubášová. Talár tam teď obléká 69 přísedících. Je to málo a komplikuje to práci soudu.

„Například při odročení věcí je těžké domluvit náhradní termín a řízení se tak leckdy z tohoto důvodu protahuje,“ dodává.

Průměrné trestní řízení předloni okresním soudům trvalo skoro sedm měsíců. Civilní spory řešily v průměru přes tři čtvrtě roku. Okresní soud v Liberci má 55 přísedících, ideálně jich potřebuje dvakrát tolik. Soudci z lidu chybí taky olomouckému okresnímu soudu. Stovku přísedících by potřeboval i Městský soud v Praze.

Zvláštní kvalifikace není zapotřebí

Přísedícím se přitom může stát kdokoliv, komu bylo 30 let a má čistý trestní rejstřík, vysvětluje předseda trestního senátu Krajského soudu v Praze Jiří Wažik:

Babiš se za výroky o placených demonstrantech musí omluvit. Rozhodnutí soudu hodlá respektovat

Číst článek

„Není k tomu potřeba právnické vzdělání, není k tomu potřeba žádná zvláštní kvalifikaceů Opakovaně se nechávám slyšet, že je mám docela rád v senátě. Jednak nesedím sám u těch složitých věcí a taky nabízí poměrně nový pohled a nové názory na věc, kterou projednáváme.“

Přísedící jsou nejčastěji lidé v důchodovém věku. Loni jich podle dat ministerstva spravedlnosti bylo přes 60 procent. Talár u ostravského krajského soudu oblékají hlavně lidé ze státní správy, popisuje tamní soudce Igor Krajdl.

„Máme pár policistů, spoustu úředníků, bývalí členové vězeňské služby. Ale samozřejmě na druhou stranu tam máme i pár podnikatelů, kteří si můžou dovolit organizovat svůj čas, máme tam učitele, jednoho ředitele školy. Takže je to různé.“

Přísedícího volí zastupitelé obcí nebo krajů. Funkce je na čtyři roky. A je placená – kromě náhrady mzdy a nákladů mají soudci z lidu nárok na 150 korun za jednací den. Částka se ale nezvýšila 25 let. Podle všech oslovených soudů není odměna dostatečná.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme