Soudkyně v kauze bývalých příslušníků StB rozhodla, že je podjatá. Hlavní líčení se muselo přerušit

Soud v kauze bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby při akci Asanace donutili vytrvalou šikanou rodinu Hyblerových k vystěhování do zahraničí, přerušil hlavní líčení. Předsedkyně senátu Olga Kalašová na základě stížností obhájců rozhodla o tom, že je podjatá. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Obžalovaní vinu od počátku odmítají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v kauze bývalých příslušníků StB přerušil hlavní líčení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžaloba uvádí, že někdejší členové Státní bezpečnosti Karel Vykypěl a jeho podřízení Milan Kopinec a Vladimír Novotný měli za úkol dotlačit Hyblerovy k emigraci, což se jim povedlo.

Ničil životy disidentů. Po 30 letech bývalý příslušník StB Maryško dostal trest za šikanování

Číst článek

Martina Hyblera údajně předváděli k opakovaným výslechům, při nichž ho ponižovali a vyhrožovali mu vězením či nehodou, která by se mu v Československu mohla stát.

V domově manželů také podle spisu prováděli několikahodinové domovní prohlídky, manželku sledovali a znemožnili jí pracovat na pozici, pro kterou měla jako vysokoškolačka kvalifikaci. Rodina se třemi malými dětmi nakonec nátlak nevydržela a v roce 1982 souhlasila s vycestováním.

Soud ve čtvrtek podle České televize vyslechl Ivanku Hyblerovou Lefeuvre, která dodnes žije ve Francii. Stížnosti advokátů se týkaly „nadstandardního“ chování ke svědkyni, uvedla Česká televize.

Soudkyně po svém rozhodnutí o tom, že je podjatá, uvedla, že si nemyslí, že by se dopustila nějakého porušení trestního řádu, ale nemůže to dokázat. Jejím rozhodnutím se bude zabývat ještě nadřízený soud.

Akce Asanace

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi předem vytypované odpůrce režimu šikanovali i fyzicky týrali.

Státní zástupce Tomáš Jarolímek České televizi řekl, že řízení sice provázejí procesní chyby, stížnosti advokátů ale považuje za obstrukce.

Obžalovaní tvrdí, že oni rodinu nešikanovali. Vykypěl v minulosti prohlásil, že Hyblerovy nikdy neviděl a svým podřízeným nikdy nenařídil nic, co by bylo v rozporu s tehdejšími zákony. Státní zastupitelství podle něj nemá pro svá tvrzení důkazy a uplatňuje „princip kolektivní viny“. Podobně se už dříve vyjádřili Kopic s Novotným.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme