Soud stopl stíhání Bartáka kvůli podplácení: 20 let za týrání asistentek a chystání vražd stačí

Soud zastavil v pořadí třetí stíhání Jaroslava Bartáka odpykávajícího si tresty za sexuální zneužívání asistentek a plánování vražd. Lékař čelil u Okresního soudu v České Lípě obžalobě kvůli podplácení a telefonování z věznice. Soud ale na konci loňského roku případ zastavil: Barták si podle něj již odpykává dvacetiletý trest, a dalších šest let, které mu hrozily, je proti tomu bezvýznamných.

Původní zpráva Česká Lípa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci.

Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci. | Zdroj: ČTK

"Okresní soud v České Lípě rozhodl dne 23. 11. 2016 usnesením tak, že zastavil trestní stíhání obžalovaného neboť trest, k němuž může trestní stíhání vést, je zcela bez významu vedle trestu, který pro jiný trestný čin byl obžalovanému již uložen. Rozhodnutí nabyl právní moci dnem 2.12.2016," potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí českolipského okresního soudu Milan Vencl.

Před soudem měl Barták usednout kvůli pokusu podplatit dozorce věznice Stráž pod Ralskem 10 tisíci korunami. Za to měl strážný zavolat na určené telefonní číslo. Policisté také zachytili dva hovory exmanželce, které měl Bartákovi umožnit jeho tehdejší advokát. Barták byl kvůli tomu obžalován z podplácení, maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za což mu hrozilo dalších šest let.

Z vězení vyhrožoval exmanželce smrtí. Policie však lékaře Bartáka stíhat nemůže

Číst článek

Již dostal 8 a 12 let

Dvanáct let již dostal kvůli sexuálnímu násilí proti jeho někdejším asistentkám. Soudy ho potrestaly za to, že po nich žádal sex, když se nepodvolily, znásilňoval je a omračoval chemikáliemi v pití. Před ženami se navíc chlubil kontakty na mocné a vyhrožoval jim likvidací.

Loni Vrchní soud lékaři přidal dalších osm let za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. Vše chystal v liberecké věznici, aby se pomstil za své odsouzení. Zemřít měli bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Se svým plánem se Barták svěřil spoluvězni, který však začal spolupracovat s policií a lékaře nahrál. Videonahrávky se pak staly klíčovým důkazem obžaloby.

Manželka stáhla trestní oznámení

Policie však Bartáka stíhala i kvůli vyhrožování manželce, které začalo údajně ihned poté, co v létě 2013 nastoupil do vězení. Psal jí například, že jí i jejího případného milence zabije, a že má dostatek peněz, aby jí znepříjemňoval život. Vyhrožovat však podle policie neváhal ani během návštěv ve vězení, které si vynucoval. Manželka kvůli tomu na Bartáka podala trestní oznámení, které ale později stáhla.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme