Bartík se musí Zemanovi omluvit za výroky o rakovině. Soud prezidentovi přiřkl 250 tisíc korun

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi za výroky, že má Zeman rakovinu. Rozhodl o tom v pátek Městský soud v Brně, podle kterého to bylo nepravdivé tvrzení. Bartík zároveň musí zaplatit prezidentovi 250 000 korun. Prezidentská kancelář požadovala omluvu a pět milionů. Bartík tvrzení o rakovině napsal na sociální síť facebook před prezidentskými volbami, ve kterých Zeman obhajoval mandát.

Brno (Aktualizováno: 17:15 11. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Soudce Radek Malenovský uvedl, že Bartík musí do tří dnů zaslat Zemanovi doporučený dopis ve znění, že se omlouvá Zemanovi za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí způsobenou tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace.

„Žalovaný je povinen žalobci zaplatit 250 000 korun do 15 dnů od právní moci rozsudku,“ řekl Malenovský. Kromě toho musí Bartík zaplatit náklady řízení.

‚Každá sranda něco stojí.‘ Zeman žádá kvůli slovům o rakovině po Bartíkovi omluvu dopisem a pět milionů

Číst článek

Zemanův advokát Marek Nespala uvedl, že věc byla projektem politického podnikatele, který nevyšel. „Rakovina byla v celém rozsahu vyvrácena,“ uvedl Nespala. V odůvodnění to uvedl i soudce. Nespala rozhodnutí soudu uvítal. „Vítáme to co do základu preciznosti posouzení, jediná otázka zůstává ohledně výše satisfakce. Z našeho pohledu je to málo,“ uvedl Nespala. Sdělení označil za poplašnou zprávu. „Byl to útok na všechny voliče, nejen na voliče Miloše Zemana. Hlavní kandidát, favorit voleb, měl být diskvalifikován ohavnou informací, že umírá,“ zdůraznil Nespala.

Bartík navíc nechtěl říct, odkud informaci o nemoci prezidenta má, protože chtěl chránit zdroj. Soudce uvedl, že po dokazování převážil zájem na odhalení zdroje před jeho utajením.

Vysoká částka

„Soud dospěl k závěru, že informace byla smyšlená. Šlo o arogantní vniknutí do intimní sféry soukromého života žalobce,“ uvedl Malenovský. Podle něj žalovaný zasáhl do práva žalobce na lidskou důstojnost. „Je zakázáno vystavit člověka jednání, které zpochybňuje jeho kvalitu jako člověka bez ohledu na jeho společenský status,“ dodal soudce. Podle něj to mohlo zasáhnout i profesní život žalobce, neboť informace mohla snížit šance na jeho znovuzvolení.

Česká republika se za dehonestující výrok prezidenta omlouvá, napsalo ministerstvo Šarapatkovi

Číst článek

Bartík řekl, že je rád, že zdroj neodkryl. „Zdroj by to zlikvidovalo s výrazně vyšší kadencí, takže názor nezměním. Rozsudek zatím není pravomocný. Pokud bude pravomocný, tak se omluvím a budu rozsudek respektovat ve všech jeho částech,“ řekl Bartík. Ohledně vyplacení čtvrtmilionové částky uvedl, že pokud se potvrdí, bude potřebovat pomoc.

„Je to vyloučené a vím, že ani úvěrem nejsem schopen tak vysokou částku v současné době řešit,“ poznamenal Bartík, který už o pomoc poprosil na facebooku. V minulosti mu lidé poslali peníze na advokáta, který ho ve sporu zastupuje.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a v takovém případě mu zbývá pár měsíců života. Bartík své tvrzení z webu později stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní vlnu vůči Zemanovi ani vůči sobě. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme