Kladenský soud v případu zpěváka Bangy chyboval. Trestní řízení se ale znovu otvírat nebude

Okresní soud v Kladně podle ústavních soudců chyboval, když v trestním řízení kvůli rasistickému komentáři na síti nepřiznal zpěváku Bangovi postavení poškozeného. Šlo o příspěvek umístěný na Bangův facebookový profil poté, co zpěvák kritizoval ocenění skupiny Ortel v anketě Český slavík. Za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dostal autor nenávistného komentáře trest 100 hodin veřejně prospěšných prací.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvák Radoslav Banga

Zpěvák Radoslav Banga měl být v případu uznán jako poškozený, tvrdí Ústavní soud. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ani po úterním nálezu Ústavního soudu se ale trestní řízení otvírat nebude, není to už možné. Ústavní soud prakticky jen „odklidil neústavní excesivní právní akt“ a vyslal obecným soudům signál pro podobné spory v budoucnosti. Musejí důkladně zvažovat a zjišťovat, jakou měrou se komentář nebo jiný nenávistný projev dotýká konkrétního člověka, například zda vyvolává pocity ohrožení a obav nebo poškozuje jeho dobré jméno.

‚Měl by zkusit Cyklon B.‘ Za výhružky zpěvákovi Bangovi muž před soud nepůjde, zaplatil 15 tisíc

Číst článek

Ústavní soud vytkl kladenskému soudu, že hned zpočátku, ještě před provedením důkazů a bez důkladné rozvahy, dospěl k závěru, že Bangovi postavení poškozeného nepřísluší. Nevyslechl jej ani jako svědka. Argumentoval tehdy tím, že nenávistný příspěvek byl spíše obecný, nemířil konkrétně na Bangu.

„Fakticky nejprve stanovil právní kvalifikaci a jí pak přizpůsobil hodnocení skutkových okolností, včetně vyloučení poškozeného z řízení,“ řekl soudce zpravodaj Jan Filip.

Reakce na Českého slavíka

Sedmatřicetiletý Banga, známý také pod uměleckým jménem Gypsy, je raper, zpěvák, textař a hudebník romského původu. V prosinci 2016 na facebooku zdůvodňoval, proč opustil sál při vyhlašování ceny Český slavík. Protestoval tím proti ocenění skupiny Ortel, která bývá spojována s krajní pravicí. Tleskali jste nacistům, vzkázal Banga kolegům v sále.

‚Oběsit a stáhnout z kůže.‘ Slovenská policie vyšetřuje nenávistný komentář proti Romům

Číst článek

Student David Šmíd reagoval nenávistným komentářem, v němž volal po „bílé vlasti“, bylo by prý lepší posílat příslušníky jiných etnik „do plynu jako dřív“. Před kladenským soudem sympatie k nacismu popřel a uvedl, že příspěvek napsal v afektu.

V jiné kauze potrestal Okresní soud v Prostějově podmínkou Aleše Rozsívala za rasově motivované výhrůžky Bangovi. Xenofobní a rasově motivované komentáře plné vulgarismů umístil taktéž na zpěvákův profil. Vyhrožoval mu smrtí, „plynovou sprchou“ či uranovými doly.

Bangova zmocněnkyně Klára Kalibová řekla, že podobných soudních rozhodnutí kvůli nenávistným projevům na Bangově profilu je celkem deset. Dvě trestní řízení dosud neskončila. Nový nález Ústavního soudu Kalibová přivítala. „Je právem poškozeného vyjádřit se, jakým způsobem trestné činy dopadly do sféry jeho soukromého osobního života, pocitu bezpečí, což byl hlavní důvod, proč můj klient usiloval o participaci v trestním řízení,“ uvedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme