Soud ukončil spor o Spejbla a Hurvínka, práva patří ředitelce divadla Štáchové
Spejbl a Hurvínek mají po starostech. Víc než osm let trvající spor o populární postavičky je u konce. Práva na loutky těchto dřevěných herců patří definitivně nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Ve čtvrtek o tom rozhodl Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil verdikt pražského městského soudu.
Plzeňský sociální ústav, který je dědicem zakladatele divadla Josefa Skupy, chtěl žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky, které podle ústavu zasahovaly do jeho autorských práv zděděných po Skupovi. Ředitelka Štáchová trvala na tom, že autory jsou řezbáři Karel a Gustav Noskovi.
Zpráva o rozsudku zastihla Štáchovou v Německu, kde je na divadelním turné. "Trošku se mi klepe hlas. Jsem hrozně ráda, protože tady máme vysílání pro televizi, a tak jim oznámím tu radostnou novinu, protože nejenom u nás se fanoušci báli o Spejbla a Hurvínka, ale i tady v Německu. Dnes máme dvě představení a jedno televizní natáčení. Hned jim to půjdu říct a mám obrovskou radost," vyjádřila se Štáchová.
Předmětem sporu byla ale i práva na jména loutek. Tady byla situace jednodušší, protože šlo prokázat, že jména vymyslel literát Karel Koval. Důkazem byl diplom od samotného Skupy, ve kterém mu děkuje za vytvoření jmen Spejbl a Hurvínek.
Celý případ by se dnešním odvolacím řízením měl uzavřít, i když plzeňský sociální ústav ještě může využít mimořádného opravného prostředku a podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "My samozřejmě zvážíme všechny právní kroky poté, co si prostudujeme odůvodnění rozsudku podrobně a probereme celou věc s klientem," říká právník, zastupující ústav, Daniel Srnec.
Advokát ředitelky Štáchové Miroslav Novotný zdůraznil, že konec této kauzy bude znamenat v divadle i přípravu dlouho plánovaných projektů. "Jako je například celovečerní film Hurvínek a legendy staré Prahy a další, které, dokud nebyly vyjasněny autorskoprávní otázky, jsme nemohli realizovat."