Soud upustil od potrestání galeristy v kauze nelegálního vývozu Picassa

Odvolací soud pravomocně potvrdil vinu Jana Třeštíka na pokusu o nelegální vývoz vzácného obrazu Pabla Picassa. Současně ale zrušil čtyřměsíční podmíněný trest, který galeristovi uložil soudce Jan Šott.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na soudní projednávání čekal bývalý ředitel Galerie Středočeského kraje Jan Třeštík | Zdroj: ČTK

Bývalý šéf Galerie Středočeského kraje neoprávněně vydal osvědčení k vývozu Picassova obrazu Sedící žena do Švýcarska.

Odvolací senát potvrdil, že tím porušil předpisy o oběhu zboží ve styku s cizinou. Osvědčení totiž může vydat jen ministerstvo kultury. Neprokázalo se ale, že by si toho Jan Třeštík byl vědom.

Od potrestání galeristy soud upustil. Podle předsedy senátu Vladimíra Cvetlera Třeštíka vytrestala už dost medializace celého případu.

„V oboru, ve kterém pracuje, pro něho bude dosti obtížné najít odpovídající zaměstnání na této úrovni,“ konstatoval soudce.

Třeštík svoji vinu od počátku odmítal. Celý případ v průběhu hlavního líčení označoval za zveličenou administrativní chybu.

„Je to nedorozumění, které vygradovalo díky zvýšené mediální pozornosti ne o ten případ, ale o to, že je to obraz za sto milionů korun. To je celá podstata té kauzy,“ tvrdil galerista. S verdiktem je Třeštík spokojený.

Malba se za hranice nakonec nedostala. Nejasností ve vývozních dokumentech si totiž všimli celníci na ruzyňském letišti a dílo tam zadrželi. Vzhledem k tomu, že s vývozem takovéto kulturní památky by muselo souhlasit ministerstvo kultury, Picasso v Česku zůstává.

Obraz patří firmě Interpoint a také o jejího jednatele se začala zajímat policie, protože už obvodní soud konstatoval, že může mít spojitost s tímto trestným činem. Už předtím se totiž pokoušel dílo neúspěšně prodat státu, který ale předkupní právo neuplatnil.

Martin Drtina, mta, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme