Mladík, který chystal bombové útoky u velvyslanectví, dostal podmínku. Rozsudek je nepravomocný

Za přípravu teroristického útoku uložil Krajský soud v Brně 18letému mladíkovi z Vyškovska podmíněný trest. Útok na trojici ambasád a jednu společnost plánoval jako mladistvý. Kromě podmínky má mladík podstoupit ústavní léčbu a bude pod dohledem probačního úředníka. Dostal 30měsíční trest s podmíněným odkladem na tři roky. Rozsudek je zatím nepravomocný. Na plánu spolupracoval s jiným mladíkem, s ním není řízení ještě ukončeno.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jsem s rozsudkem spokojená, myslím si, že bylo rozhodnuto rozumně a spravedlivě, tak jak byly prokázány důkazy. Domnívám se, že i uložení trestu je adekvátní. Je v zájmu společnosti, aby se obviněný začal co nejdříve léčit v ústavním léčení,“ komentuje verdikt státní zástupkyně Petra Lastovecká.

Česko má od pátku nový elitní policejní útvar. Zaměří se na boj proti terorismu a kyberkriminalitě

Číst článek

Mladík přiznal, že útoky na ambasády a firmu plánoval, ale reálně je prý spáchat nechtěl. Obhájce mladíka Petr Pařil si nechal lhůtu, během které může proti rozsudku podat odvolání. „Spokojenost s tím, že nebyl ukládán nepodmíněný trest, nespokojenost s ochranným opatřením, podle nás duševní porucha nesouvisí se spáchanou trestnou činností,“ uvedl Pařil.

Podle rozsudku mladík v roce 2021 vypracoval podrobný plán na bombové útoky, začal už získávat materiál k výrobě bomb i na sestavení rozbušky. Plán chtěl uskutečnit v roce 2025, na výročí teroristického útoku v americkém Oklahoma City, který spáchal Timothy McVeigh. Zemřelo při něm bezmála 170 lidí. Jeho kolega s tím podle soudu souhlasil.

Podle rozsudku mladík už provedl i experiment s vyrobenou bombou, kterou vyzkoušel v lesích. Soudce uvedl, že nastala slabá exploze a mladík se pak bombu snažil zdokonalovat. „Do počítače si stáhl návody, jak takovou bombu vytvořit, zjistil si i dojezdové časy záchranných složek,“ uvedl soudce. 

Státní zástupkyně doplnila, že se v této kauze objevily rezervy vězeňského systému, kdy u mladistvého byla v polovině pobytu ve vazbě diagnostikována duševní porucha a nijak s ním v tomto smyslu nebylo pracováno. Šlo o Aspergerův syndrom, který se vyznačuje především potížemi v komunikaci a sociálním chování.

Alena Hesová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme