Soud uznal architekta Řičáře vinným z pokusů o dotační podvod, nový trest neudělil

Architekta Marka Řičáře uznal Městský soud v Praze vinným z pokusů o dotační podvod. Podle obžaloby se snažil na ministerstvu pro místní rozvoj vylákat peníze, když v žádostech o dotace uvedl nepravdivé údaje. Trest ale soudce Jan Kadlec Řičářovi s ohledem na předchozí šestileté vězení neudělil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto)

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Trest uložený zdejším soudem ve znění rozsudku Vrchního soudu v Praze ve věci Bono Publico Čechy v trvání šesti let odnětí svobody nepodmíněně, propadnutí veškerého majetku a zákazu činnosti na dobu pěti let je dostatečný,“ prohlásil soudce.

Podle žalobce pražského vrchního státního zastupitelství Borise Havla Řičářovi nešlo o velké projekty, ale o procenta z dotace na ně, přičemž by pak zažádal o dotace na menší projekty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o případu zjišťovala pro Odpolední Radiožurnál Květa Moravcová

„Čím vyšší byly náklady projektu, tím vyšší byla částka této dotace ve výši pěti procent z takových celkových budoucích nákladů. Vzájemným protiplněním mezi žadatelem a mezi zpracovatelem projektové dokumentace by se obešlo, že žadatel není schopen spolufinancovat takový projekt,“ vysvětlil.

Jestli se odvolá, státní zástupce ještě neví. „Obžalovaný byl uznán ve všech bodech obžaloby, trest nebyl uložen. Počkám na písemné vyhotovení rozsudku,“ uvedl Havel.

Dřívější trest potvrdil Vrchní soud v Praze v prosinci 2011, Marek Řičář ale do vězení nenastoupil, a od loňského září ho proto hledá policie. Podle advokátky Anny Burdové architekt svou vinu popírá.

Marek Řičář byl jedním z klíčových svědků v kauze Budišov. Státní zástupce vinil bývalého poradce premiérů ČSSD Zdeňka Doležela a Miloslava Řehulku z ministerstva zemědělství z vydírání Řičáře kvůli získání dotací. Soud ale dvojici pravomocně osvobodil.

Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme