Soud uznal vinu manažerů zkrachovalé firmy Private Investors. Dostali 3,5 roku

Pražský městský soud rozhodl v kauze zkrachovalé makléřské firmy Private Investors. Soud uznal manažery vinnými za škodu ve výši téměř 800 milionů korun, kterou měli způsobit více než 2000 klientů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Makléři Private Investors umožňovali českým firmám i soukromým klientům investovat do akcií ve Spojených státech. A protože česká firma nemůže na americké burze obchodovat, tak za peníze klientů nakupovali akcie prostřednictvím americké firmy, konkrétně A.B.Watley. Problém nastal ve chvíli, kdy začal americký akciový trh padat.

Manažeři z Private Investors se totiž rozhodli nakupovat akcie dál. A aby kompenzovali stále větší ztráty, vzali si úvěr. Za něj se ale zaručili penězi a akciemi svých klientů - jenže bez jejich vědomí, natož souhlasu. A protože postupem času neměli peníze ani na splácení amerických úvěrů, v květnu 2001 tak propadla ve prospěch americké společnosti i zástava, tedy peníze klientů Private Investors.

Celý případ není jednoduchý, ale principiálně se trestný čin stal v tom, že manažeři použili stamiliony korun klientů bez jejich vědomí a souhlasu na riskantní operaci, která ale od počátku neměla moc šancí se stát úspěšnou.

Všichni se odvolali

Státní zástupkyně Darja Dunajová pro manažery původně navrhovala 7,5 roku vězení za zpronevěru. Proto se také hned odvolala k další soudní instanci:

„Méně spokojené jsem s tím, že soud měl na to jiný právní názor. Nejsem spokojená ani s výší trestu s ohledem na počet poškozených a výši zpronevěry. Spokojena jsem s tím, že byla uznána povinnost k náhradě škody.“

I když soud proti návrhu žalobkyně rozsudek zmírnil, obhájce jednoho z obviněných Vladimír Šíma se proti němu hned odvolal:

„My jsme do rozsudku podali dovolání, stejně jako všechny ostatní zúčastněné strany. Uvidíme u odvolacího soudu, jak to dopadne. Škoda podle našeho názoru není správně vypočítána.“

Pokud jde o bývalé klienty, někteří z nich už své peníze dostali zpátky. Garanční fond obchodníků s cennými papíry, což je jakási záchranná instituce po zkrachovalých obchodnících, jim v minulosti vyplatil zhruba 350 milionů korun.

To ovšem není ani polovina škody. A jak to bude se zbylými penězi, je krajně nejisté. Garanční fond na to prostředky nemá.

Celková škoda v této kauze přitom dosahuje 800 milionů - ne všichni ale o náhradu žádali, říká Matěj Outrata, zástupce poškozených z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry:

„Z hlediska poškozených jim byla přiznána náhrada škody v té výši, jak vyplívalo ze znaleckého posudku. Byla přisouzena i garančnímu fondu.“Stále však zbývá nahradit více než 400 milionů, a jestli je reálné pro tři muže takovou částku nahradit, o tom se dá asi pochybovat.

mta, Petr Sehnoutka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme