Soud v Brně osvobodil Františka Příplatu, odsouzeného v Rumunsku za vraždu

Podnikatel František Příplata do vězení nepůjde. Rozhodl o tom brněnský krajský soud, který zamítl požadavek Rumunska, aby si v Česku odpykal osm let za mřížemi. Tento trest mu udělil již v roce 2005 rumunský Nejvyšší soud za údajné nabádání k vraždě odborového předáka Virgila Sahleana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Příplata

Sahleanu byl zavražděn v rumunském městě Iasi před devíti lety. Působil v tamních válcovnách trub Tepro privatizovaných českou společností Železárny Veselí. Odborář žádal zrušení kupní smlouvy s českými investory kvůli hrozícímu propouštění.

Příplata, který kupní smlouvu podepsal, byl v červnu 2005 odsouzen Nejvyšším soudem v Bukurešti k osmi rokům vězení za údajné nabádání k vraždě odborového předáka. Okamžitě po vynesení verdiktu požádal o odklad výkonu trestu.

Brněnský soud přihlédl k tomu, že při něm neměl kvalitního tlumočníka, řízení nerozuměl a důležité doklady si musel nechat překládat na vlastní náklady. Jsou to základní záležitosti, na které má každý při řádném procesu nárok, řekl soudce Jaromír Papírník k důvodům, proč soud rumunské nároky neuznal. Příplatova tvrzení podpořili četní svědci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stalo se dnes: Šéfreportér Českého rozhlasu Miroslav Motejlek o osvobození Františka Příplaty, odsouzeného v Rumunsku za vraždu

Příplata je však svobodný pouze na území Česka. Nadále na něj totiž platí mezinárodní zatykač vydaný Rumunskem. Kdekoli v zahraničí může být zatčen a předán rumunským orgánům k potrestání.

Podle šéfa reportérů Českého rozhlasu Miroslava Motejlka je obtížné si představit, že by Příplata, který žil v Rumunsku deset, let, měl podíl na vraždě. Na opak tvrdil, že železárny byly propojeny s nelegálními transakcemi a Rumuni si nepřáli českou účast v tomto podniku.

V souvislosti se svým stíháním v Rumunsku se Příplata obrátil i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Jeho žaloba ale dosud nebyla tímto vrcholným justičním orgánem projednána. Motejlek se domnívá, že mezinárodní soud žalobu zamítne a Příplata bude osvobozen. "Ale Rumuni budou asi trvat na potrestání, protože byl odsouzen za dvě věci, krom vraždy ještě z podvodů se státním majetkem, kde byla sazba ještě vyšší než za vraždu. Přesto předpokládám, že ta žaloba bude zamítnuta," uzavřel Motejlek.

Přečtěte si také:
Uherskohradišťský podnikatel Příplata žaluje Rumunsko u evropského soudu
Odsouzený podnikatel utekl rumunské justici
Rumunští demonstranti požadují vydání podnikatele Příplaty

Alena Adámková, Miroslav Motejlek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme