Soud v Brně popáté otevřel 16 let starou vraždu spojenou s LTO

Krajský soud v Brně se začal popáté zabývat 16 let starou nájemní vraždou. Případ souvisí s nelegálními obchody s lehkými topnými oleji. Obžalovaní jsou tři muži, proti kterým se podle předchozích hlavních líčení nepodařilo shromáždit dost důkazů, a proto byli zproštěni. Vrchní soud ale verdikt vždy zrušil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Večeř a Milan Šišma u brněnského krajského soudu | Zdroj: ČTK

Zavražděný hrál v obchodu s lehkými topnými oleji patrně roli bílého koně. V jistém okamžiku začal svým partnerům překážet a podnikatel Milan Šišma si podle obžaloby objednal jeho vraždu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání soudu sleduje v Brně reportérka Zuzana Kopuletá

Vykonat ji měl Jan Marcinek a zprostředkovatelem objednávky byl údajně Jiří Večeř. Toho městský soud uznal už v roce 2001 vinným ze spoluúčasti na jiné vraždě a poslal ho na 12 let do vězení. Šišma si za totéž má odsedět 13 a půl roku.

Večeř podíl na vraždě, kterou nyní řeší krajský soud, nejprve přiznal. Vypovídal dokonce o rolích svých kompliců, ovšem potom všechno odvolal. Právě to udělalo ze zdánlivě jasné kauzy problém táhnoucí se 16 let. Bez výpovědi Večeře se nedaří jeho ani komplice usvědčit.

Vrchní soudu v Olomouci v odůvodnění verdiktu, kterým zrušil osvobozující rozsudek, řekl, že původní výpověď Večeře potvrzují i tvrzení dalších svědků. Všechny výpovědi navíc nebyly podle soudu řádně porovnány.

Poukazuje i na to, že se Večeř dlouho skrýval v cizině. Změna výpovědi tedy mohla souviset s tím, že mu někdo posílal peníze, a tak si ho mohl zavázat.

Vrchní soud také rozhodl, že věcí se má zabývat nový soudní senát. To se ovšem obžalovaným nelíbí, podali si proto stížnost k Ústavnímu soudu s tím, že bylo porušeno jejich právo na zákonného soudce. I když rozhodnutí o stížnosti zatím nepadlo, hlavní líčení začalo a bude trvat minimálně do pátku.

Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme