Soud v kauze investiční firmy Business Angels udělil až osmiletý trest

Tresty osm a sedm let vězení a dvě podmínky uložil dnes soud manažerům v kauze investiční firmy Business Angels Investment (BAI), která podle obžaloby nabízela zúročení investic do výhodných projektů, k čemuž však nedošlo. Podle soudu manažeři způsobili škodu 100 milionů Kč více než 400 lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Čtveřice má také škodu nahradit. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Manažerům hrozilo před Městským soudem v Praze až desetileté vězení.

Soudce Tomáš Durdík četl stostránkový rozsudek s přestávkami zhruba pět hodin. Již dopoledne čtyři manažery uznal vinnými, musel pak číst seznam s případy více než 400 poškozených, kteří firmě svěřili svoje úspory.

Vyšetřovatelé vyčíslili škodu na zhruba 100 milionů korun. "Bylo nevratně prokázáno, že se dopustili jednání, jak uvedla obžaloba," řekl o manažerech Durdík. Případ soudce řešil od loňského září. Durdík označil jako organizátora Tomáše Tomečka.

Dalším obžalovaným je Ivo König, který si s Tomečkem dnes přišel vyslechnout rozsudek. Zbývající obžalovaní Martin Pražan a Roman Priatka se z jednání omluvili.

Tomeček prý vymyslel plán pro firmu fungující v letech 2007 až 2009. Podle soudce lákal finanční prostředky v inzerátech v denním tisku. Nabízel investici v ekologickém byznysu, například recyklaci plastů.

Odlišný záměr

Podle verdiktu ale měl od začátku jiný záměr, o kterém lidem neřekl, a nakonec nikam neinvestoval. "Nepravdivě uváděl, že je činnost pod dohledem České národní banky," dodal Durdík.

Tomeček již dříve před soudem obžalobu odmítl, nijak se prý neobohatil. Ve výpovědi uvedl, že před lety ztratil kvůli sporům se společníkem kontrolu nad firmou a byl vydírán. Firma byla podle Tomečka dobře rozjetá a měla silné obchodní partnery. Dávala prý dohromady projekty podnikatelů.

Další aktivitou byl podle něj model, který funguje běžně v zahraničí - soukromým osobám se nabízí na základě smlouvy o půjčce účast na projektech a investované peníze se zúročí. Tomeček se ale údajně dostal do konfliktu s podnikatelem, který mu pomáhal firmu založit.

Podle obžaloby manažeři používali peníze vybrané od klientů na nalákání dalších lidí nebo na výplatu úroků, aby společnost udrželi co nejdéle v chodu. Značná část klientů byli senioři, kteří přišli o své veškeré úspory. Investice se pohybovaly od několika tisíc až k milionovým částkám.

Na podezřelé aktivity firmy v minulosti opakovaně upozorňovala Česká národní banka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme