Soud v kauze Nečasové a rozvědky přehraje odposlechy

V případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes nechá soudkyně přehrát odposlechy. Podle žalobců jsou jedním z klíčových důkazů. Vedle hlavní obžalované, bývalé šéfky vládního kabinetu Jany Nečasové, dřív Nagyové, se na záznamech objeví i expremiér Petr Nečas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová, dříve Nagyová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý předseda vlády v kauze vypovídal jako svědek, kvůli utajovaným skutečnostem s vyloučením veřejnosti. Státní zástupce Rostislav Bajger si nemyslí, že by se za zavřenými dveřmi měly přehrávat i odposlechy. Podle něj neobsahují nic tajného.

„Naším cílem určitě není jakási dehonestace těchto osob, to v žádném případě, ale prostě aby soud si vytvořil obrázek o tom, jak ta komunikace probíhala, jaký byl tón komunikace, nakolik to bylo myšleno vážně, nakolik se jednalo o žert. Jsou to skutečně pouze vybrané zájmové hovory, které se vyloženě týkají trestné činnosti, pro kterou byla podána obžaloba,“ uved Bajger.

Policisté nahráli přes 400 hodin odposlechů. Obvodní soud pro Prahu 1 nechá přehrát jen ty nejpodstatnější. I tak to zabere zhruba tři dny. Pokud nebude nutné projednat ještě další důkazy, měly by následovat závěrečné řeči žalobce, advokátů a obžalovaných a rozsudek.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, stejně jako další tři obžalovaní, bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek, jakoukoli vinu v případu odmítají. Čtveřici hrozí pětileté vězení za zneužití pravomoci.

Nečasová podle obžaloby zařídila z osobních důvodů na podzim roku 2012 sledování Nečasovy manželky Radky Vojenským zpravodajstvím. Údajně sháněla kompromitující materiály kvůli jejímu tehdy ještě utajenému vztahu s premiérem. Policie zadržela Nečasovou a další vysoce postavené úředníky v polovině června 2013, kauza vedla až k pádu vlády.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme